100-lecie niepodległości Polski

Działania podejmowane przez Liceum Plastyczne im. Katarzyny Kobro w ramach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

IV – V – przystąpienie do projektu Hufca ZHP Sieradz – „Drogi do Niepodległości”

W ramach 100. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości, Liceum Plastyczne im. K. Kobro w odpowiedzi na propozycję Hufca ZHP Sieradz, przyłączyło się do projektu „Drogi do Niepodległości”. Mając na celu wychowanie młodego człowieka na aktywnego obywatela, patriotę pamiętającego o przeszłości – dbającego o przyszłość Polski. Pragniemy uświadomić młodym ludziom wartość jaką niesie za sobą życie w wolnym kraju, przybliżyć historię i tradycję narodu polskiego w tym szczególnym czasie. Uczniowie klasy II-ej wraz z wychowawczynią Bogumiłą Werner byli pomysłodawcami wycieczki dydaktycznej na trasie Przemyśl – Lwów w dniach 3\23-25 kwietnia 2018. Wraz z nami byli, sprawujący opiekę na młodzieżą, Pani Maria Zimoch oraz Pan Marcin Grabia.
Zaplanowaliśmy odwiedzenie miejsc chwały, bohaterstwa i męczeństwa narodu polskiego w kraju i za granicą. Z miejsc tych przywieźliśmy ziemię, którą przekażemy do Hufca ZHP Sieradz. Przywieźliśmy również zdjęcia, które przekażemy do kroniki upamiętniającej te ciężkie czasy.


23 – 25 IV 2018
Wycieczka dydaktyczna do Lwowa – „Drogi ku wolności”

Przemyśl i Lwów oczarowały nas historią oraz urokiem.
Przemyśl, jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w tej części Europy. Tysiąc lat historii i tysiąc zabytków. Potężna austro-węgierska twierdza – Linia Mołotowa, to wszystko w jednym miejscu.
Lwów to stare polskie przepiękne kamienice, wśród nich „czarna”, „wenecjańska”, „brąz”; cerkwie, kościoły i Cmentarz Łyczakowski, Cmentarz Orląt Lwowskich przypominając naszą historię, bohaterskość dzieci walczących o wolną Ojczyznę. A w centrum pomnik Adasia – elegia z granitu i brązu, bez którego miasto straciłoby na urodzie. Przy wjeździe kościół Św. Elżbiety, który wita i żegna gości, z którym wiąże się tyle historii – tych pięknych i tych smutnych, pełnych łez, naszych polskich. Atmosfera Cmentarza Łyczakowskiego oraz Cmentarz Orląt niosą za sobą odczucie życia. To miejsca, gdzie spotykają się dusze zmarłych i żywych – dzielących się wspomnieniami. Lwów przyciąga do siebie jak magnez, on każdego urzeknie.


Maj 2018
Wycieczka młodzieży do Łodzi pod hasłem „Szlakiem niepodległości”


Wrzesień 2018
Udział w ogólnopolskim konkursie „Jeszcze Polska…” ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla uczniów szkół podstawowych z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski.


Październik 2018
Ogłoszenie konkursu „Nasze dziedzictwo – nasza przyszłość” (konkurs skierowany do uczniów III klas gimnazjum, klas VII, VIII szkół podstawowych)


Październik 2018
Ogłoszenie konkursu „Ignacy Jan Paderewski – od muzyki do niepodległości” (konkurs skierowany do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz z klasy III gimnazjum z powiatu zduńskowolskiego)


Październik 2018
Wykłady i prelekcje otwarte dla społeczności Zduńskiej Woli z udziałem wykładowców z Katedry Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego oraz nauczycieli Liceum Plastycznego.


Listopad 2018
Wystawa prac uczniów Liceum Plastycznego związanych tematycznie z rocznicą odzyskania niepodległości, towarzysząca Gali ZCI Ratusz.


Listopad 2018
Koncert: Narodowość w muzyce polskiej” (w programie zostaną przedstawione postaci polskich kompozytorów, których twórczość pomagała zachować tożsamość narodową). Koncert w ramach projektu prezentacji sprężysto-plastycznych -współpraca z PSM w Zduńskiej Woli.


Grudzień 2018
Rozstrzygnięcie konkursu „Nasze dziedzictwo – nasza przyszłość” (konkurs skierowany do uczniów III klas gimnazjum, klas VII, VIII szkół podstawowych)


Grudzień 2018
Rozstrzygnięcie konkursu „Ignacy Jan Paderewski – od muzyki do niepodległości” (konkurs skierowany do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz z klasy III gimnazjum z powiatu zduńskowolskiego)