Astronomiczne atrakcje na wiosnę

A skoro o wiośnie mowa, to przypada ona wg astronomicznego kalendarza właśnie dziś, czyli w dniu równonocy wiosennej. Dodatkową atrakcją, jaką nam sprawiły nad głowami ruchy ciał niebieskich było zaćmienie Słońca. W przygotowanym “szkolnym tymczasowym obserwatorium ART-ASTRONOMICZNYM” w jednej z pracowni, mogliśmy w zupełnie bezpieczny dla narządu wzroku sposób obserwować kosmiczne widowisko. Początek zjawiska przypadł na godzinę 9.40 a jego koniec osiągnął godzinę 12.05. Natomiast faza kulminacyjna, gdzie Księżyc przysłonił około 70% tarczy Słońca wypadła o godz. 10.47. Podczas trwającej prawie 2,5 godziny wędrówki cienia jaki rzucił na Słońce Księżyc, mogliśmy poznać mechanizm powstawania tego zjawiska i usłyszeć o kilku ciekawostkach.
Myślę, że to wydarzenie było dla szkolnej społeczności i zaproszonych gości choć trochę swego rodzaju nieplanowaną atrakcją. Kolejna nadarzy się bowiem dopiero za 11 lat, w 2026 roku (przypadając tym samym w 50-lecie istnienia naszej placówki).
Żeby jednak podsycić nieco apetyty młodych obserwatorów nieba dodam, że 28 września 2015 r. będziemy mogli obserwować całkowite zaćmienie Księżyca. Na kolejne trzeba czekać aż do 2018.
Ja ze swojej strony dziękuję wszystkim, którzy zajrzeli do naszego “obserwatorium” choć na chwilę, żeby podejrzeć co się dzieje na niebie. Szczególne podziękowania kieruję do Olgi Szymczak, która zaangażowała się dziś w projekt oraz panu Krzysztofowi Kowalczykowi, naszemu niezastąpionemu informatykowi za wsparcie techniczne.

 

tekst – Marcin Grabia
foto – Krzysztof Kowalczyk, Olga Szymczak, Marcin Grabia
toto zaćmienia Słońca – Marcin Grabia