Bądź sobą, żyj kolorowo – relacja

Gdzie można być sobą? Gdzie jest kolorowo? Oczywiście tylko w zduńskowolskim “plastyku”!

Pod takim hasłem zaprezentowali się młodzi adepci sztuki w pierwszym tegorocznym happeningu. Tym samym wprowadzili mieszkańców Zduńskiej Woli w jesienny, ale oczywiście barwny klimat. Żegnając odchodzące lato doskonale “pokolorowali” nasz…czasem “szary świat”. Było głośno, tanecznie…jednym słowem wyjątkowo. Wyniesiona ze szkolnych murów “kultura”, dotarła do Ratusza – centrum kulturalnego miasta.
Właśnie dzięki kulturze, jesteśmy bogatsi wewnętrznie, wrażliwsi na otaczający świat. Bo “kultura” to szacunek wobec drugiej osoby, to otwartość na świat, to swego rodzaju “savoir-vivre”, który sprawia, że możemy czuć się wyjątkowi.
Obok przygotowanego układu choreograficznego, świetnym charakteryzacjom, w finalnym punkcie “pokolorowaliśmy świat m.in. na żółto i na niebiesko” wypuszczając w niebo kilkadziesiąt balonów.

W przedsięwzięciu udział wzięła również młodzież ze zduńskowolskich gimnazjów.
Myślę, że wspólnie spędzony czas pozwolił nie tylko miło wypełnić dzisiejsze popołudnie, ale przybliżył wszystkich uczestników (również tych, którzy obserwowali całe “zamieszanie” z okien) do “kultury”, bo właśnie ona tworzy naszą tożsamość, niezależność i otwiera oczy na świat, który często nie powinien być szary.

Podziękowania składam całej uczniowskiej społeczności “plastyka” oraz zaangażowanym w projekt nauczycielom. Dzięki Waszemu wysiłkowi nawet pojedyncze dzisiejsze krople deszczu nie miały siły przebicia wobec ferii barw, jaką zapewniliście w ten wyjątkowy piątkowy dzień. Brawo! Tak trzymać!

 

tekst – Marcin Grabia
foto – Karolina Kaszubska,
Adam Gudajczyk,
Marcin Grabia