Biblioteka szkolna poleca online:

Co warto przeczytać, zobaczyć i wiedzieć!

Drodzy czytelnicy.
Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.

Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.

Poniżej przedstawiam wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków. 

https://wolnelektury.pl/

https://woblink.com/katalog/ebooki/darmowe

https://legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla/ksiazki

https://www.granice.pl/news/spotkania-autorskie-online-2020/9306

http://booklips.pl/

http://moznaprzeczytac.pl/

https://ksiazki.wp.pl/tag/spotkania%20autorskie%20online

Ponieważ obecnie wszyscy uważniej śledzą informacje, to warto znać podstawy zasad weryfikacji źródeł czy wiary lub braku wiary w dany przekaz. Prezentacja poświęcona fake newsom wyjaśnia je w prosty i precyzyjny sposób. (źródło: Biblioteka w Szkole)

Jeszcze istotniejszą kwestią w kontekście sytuacji uczniów jest hejt. Fakt, że mamy ograniczone możliwości wychodzenia z domu i spotkań z rówieśnikami w połączeniu z niespożytkowaną energią, hormonami, lękiem, nudą, konfliktami rodzinnymi, godzinami spędzonymi przed komputerem i wieloma innymi czynnikami, budzą chęć wyładowania nerwów na otoczeniu, a szczególnie na słabszych rówieśnikach. Gdy nie można “wyżyć się” sportowo lub towarzysko w inny sposób, dużo prostszym rozwiązaniem jest internetowy hejt. Zresztą rosnącą skalę zjawiska obserwujemy nie tylko wśród młodzieży, lecz także u dorosłych: na facebooku, twitterze itp.

Z prezentacji o hejcie dowiemy się m.in. czym jest, co kieruje hejterami i jak się zachowywać będąc adresatem hejtu. (źródło: Biblioteka w Szkole)

Nadeszła majówka, niestety z powodu pandemii nie możemy tego czasu w pełni wykorzystać . Zamiast wypadu nad jezioro czy w góry, wycieczka na balkon i kanapę, a zamiast zwiedzania nowych miejsc… wycieczka online! Polecam zwiedzanie zabytków, galerii i muzeów. Poniżej kilka propozycji.

https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea

Luwr, Paryż – wirtualny spacer 

British Museum, Londyn – wirtualny spacer 

Galeria Uffizi, Florencja – wirtualna wystawa 

National Gallery of Art, Waszyngton – wirtualna wystawa 

Kioto Costume Institute, Kioto – wirtualna wystawa 

Musée d’Orsay, Paryż – wirtualny spacer 

Guggenheim Museum, Nowy Jork – wirtualny spacer 

Rijksmuseum, Amsterdam – wirtualny spacer oraz wystawa 

Pergamon Museum, Berlin – wirtualna wystawa 

MASP, Sao Paulo – wirtualny spacer oraz wystawa 

The J. Paul Getty Museum, Los Angeles – wirtualny spacer oraz wystawa

8 maja obchodzony jest  Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek, z tej okazji warto zrobić prezent swojemu bibliotekarzowi szkolnemu ;). Podpowiadam, co sprawiłoby mi największą radość …. Oczywiście, czytanie przez Was książek :)). Poniżej wstawiłam prezentację Dlaczego warto czytać? (źródło: Biblioteka w Szkole), która (mam nadzieję) przekona nieprzekonanych do sięgnięcia po książkę czy komiks.

Jeżeli lubicie czytać, mam do zaproponowania grę dla całej rodziny (źródło: Biblioteka w Szkole)

GRA BINGO LITERACKIE

Pewnie każdy zna grę w bingo. Proponowana przez nas wersja jest nieco przerobiona i rozbudowana. W załącznikach znajduje się plansza, którą można wydrukować lub wyświetlić na tabletach lub smartfonach.

Zasady:

  1. Zabawa przeznaczona jest dla całej rodziny w czasie nauki zdalnej.
  2. W powyższe pola każdy z uczestników wpisuje tytuły przeczytanych książek, które odpowiadają podpowiedziom. Jeden tytuł książki może być użyty tylko raz, nawet jeżeli odpowiada kilku polom. By wygrać, należy uzbierać 5 pól pionowo, poziomo lub na ukos.
  3. Jeżeli przynajmniej 2 graczy uzbiera 5 pól w rzędzie, to możecie grać dalej, aż wypełnicie wszystkie pola planszy.
  4. Jeżeli twoja rodzina czyta wyjątkowo dużo i przynajmniej 2 graczy zapełni wszystkie pola, możecie zorganizować finał. By to zrobić, wystarczy wypisać wszystkie wpisane przez zwycięzców tytuły książek na jednej liście. Następnie osoba, która już nie gra, czyta tytuły w losowej kolejności. Gdy usłyszysz tytuł, który wpisałeś w któreś pole, skreślasz go. Wygrywa osoba, która skreśli 5 sąsiednich pól pionowo, poziomo lub na ukos.

Bezpieczeństwo w sieci. Z naturalnych przyczyn w czasie epidemii dużo więcej czasu spędzamy w sieci. Większości młodzieży nie trzeba uczyć, jak wykonać na komputerze podstawowe czynności, ale warto przypomnieć, jak posługiwać się nim bezpiecznie. W prezentacji znajduje się słownik pojęć, 9 najważniejszych zasad oraz wyjaśnienie mitów na temat bezpieczeństwa. (źródło: Biblioteka w Szkole)

Wakacje

Szczęśliwie doczekaliśmy się wakacji. Pomimo wielu obostrzeń związanych z pandemią, wielu z Was spędzi czas wolny poza domem, w związku z tym proponuję zapoznać się z prezentacją, omawiającą różne aspekty bezpieczeństwa w trakcie wakacji: nad wodą, w lesie, na rowerze itd. (źródło: Biblioteka w Szkole)