Co warto przeczytać, zobaczyć i wiedzieć!
Drodzy czytelnicy.
Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.
Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.
Poniżej przedstawiam wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków.
https://woblink.com/katalog/ebooki/darmowe
https://legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla/ksiazki
https://www.granice.pl/news/spotkania-autorskie-online-2020/9306
https://ksiazki.wp.pl/tag/spotkania%20autorskie%20online
Ponieważ obecnie wszyscy uważniej śledzą informacje, to warto znać podstawy zasad weryfikacji źródeł czy wiary lub braku wiary w dany przekaz. Prezentacja poświęcona fake newsom wyjaśnia je w prosty i precyzyjny sposób. (źródło: Biblioteka w Szkole)
Jeszcze istotniejszą kwestią w kontekście sytuacji uczniów jest hejt. Fakt, że mamy ograniczone możliwości wychodzenia z domu i spotkań z rówieśnikami w połączeniu z niespożytkowaną energią, hormonami, lękiem, nudą, konfliktami rodzinnymi, godzinami spędzonymi przed komputerem i wieloma innymi czynnikami, budzą chęć wyładowania nerwów na otoczeniu, a szczególnie na słabszych rówieśnikach. Gdy nie można “wyżyć się” sportowo lub towarzysko w inny sposób, dużo prostszym rozwiązaniem jest internetowy hejt. Zresztą rosnącą skalę zjawiska obserwujemy nie tylko wśród młodzieży, lecz także u dorosłych: na facebooku, twitterze itp.
Z prezentacji o hejcie dowiemy się m.in. czym jest, co kieruje hejterami i jak się zachowywać będąc adresatem hejtu. (źródło: Biblioteka w Szkole)
Nadeszła majówka, niestety z powodu pandemii nie możemy tego czasu w pełni wykorzystać . Zamiast wypadu nad jezioro czy w góry, wycieczka na balkon i kanapę, a zamiast zwiedzania nowych miejsc… wycieczka online! Polecam zwiedzanie zabytków, galerii i muzeów. Poniżej kilka propozycji.
https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea
Luwr, Paryż – wirtualny spacer
British Museum, Londyn – wirtualny spacer
Galeria Uffizi, Florencja – wirtualna wystawa
National Gallery of Art, Waszyngton – wirtualna wystawa
Kioto Costume Institute, Kioto – wirtualna wystawa
Musée d’Orsay, Paryż – wirtualny spacer
Guggenheim Museum, Nowy Jork – wirtualny spacer
Rijksmuseum, Amsterdam – wirtualny spacer oraz wystawa
Pergamon Museum, Berlin – wirtualna wystawa
MASP, Sao Paulo – wirtualny spacer oraz wystawa
The J. Paul Getty Museum, Los Angeles – wirtualny spacer oraz wystawa
8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek, z tej okazji warto zrobić prezent swojemu bibliotekarzowi szkolnemu ;). Podpowiadam, co sprawiłoby mi największą radość …. Oczywiście, czytanie przez Was książek :)). Poniżej wstawiłam prezentację Dlaczego warto czytać? (źródło: Biblioteka w Szkole), która (mam nadzieję) przekona nieprzekonanych do sięgnięcia po książkę czy komiks.
Jeżeli lubicie czytać, mam do zaproponowania grę dla całej rodziny (źródło: Biblioteka w Szkole)
GRA BINGO LITERACKIE
Pewnie każdy zna grę w bingo. Proponowana przez nas wersja jest nieco przerobiona i rozbudowana. W załącznikach znajduje się plansza, którą można wydrukować lub wyświetlić na tabletach lub smartfonach.
Zasady:
- Zabawa przeznaczona jest dla całej rodziny w czasie nauki zdalnej.
- W powyższe pola każdy z uczestników wpisuje tytuły przeczytanych książek, które odpowiadają podpowiedziom. Jeden tytuł książki może być użyty tylko raz, nawet jeżeli odpowiada kilku polom. By wygrać, należy uzbierać 5 pól pionowo, poziomo lub na ukos.
- Jeżeli przynajmniej 2 graczy uzbiera 5 pól w rzędzie, to możecie grać dalej, aż wypełnicie wszystkie pola planszy.
- Jeżeli twoja rodzina czyta wyjątkowo dużo i przynajmniej 2 graczy zapełni wszystkie pola, możecie zorganizować finał. By to zrobić, wystarczy wypisać wszystkie wpisane przez zwycięzców tytuły książek na jednej liście. Następnie osoba, która już nie gra, czyta tytuły w losowej kolejności. Gdy usłyszysz tytuł, który wpisałeś w któreś pole, skreślasz go. Wygrywa osoba, która skreśli 5 sąsiednich pól pionowo, poziomo lub na ukos.
Bezpieczeństwo w sieci. Z naturalnych przyczyn w czasie epidemii dużo więcej czasu spędzamy w sieci. Większości młodzieży nie trzeba uczyć, jak wykonać na komputerze podstawowe czynności, ale warto przypomnieć, jak posługiwać się nim bezpiecznie. W prezentacji znajduje się słownik pojęć, 9 najważniejszych zasad oraz wyjaśnienie mitów na temat bezpieczeństwa. (źródło: Biblioteka w Szkole)
Wakacje
Szczęśliwie doczekaliśmy się wakacji. Pomimo wielu obostrzeń związanych z pandemią, wielu z Was spędzi czas wolny poza domem, w związku z tym proponuję zapoznać się z prezentacją, omawiającą różne aspekty bezpieczeństwa w trakcie wakacji: nad wodą, w lesie, na rowerze itd. (źródło: Biblioteka w Szkole)