Doradztwo zawodowe online

Celem ogólnym doradztwa zawodowego jest przygotowanie uczniów do:

 • świadomego i samodzielnego planowania kariery;
 • podejmowania i dokonywania zmian decyzji edukacyjnych i zawodowych; uwzględniających poznawanie własnych zasobów;
 • analizy informacji na temat rynku pracy i systemu edukacji

Natomiast cele szczegółowe to: poznawanie własnych zasobów, m.in.: zainteresowań, zdolności i uzdolnień, mocnych i słabych stron jako potencjalnych obszarów do rozwoju, ograniczeń, kompetencji (wiedzy, umiejętności i postaw), wartości, predyspozycji zawodowych. 

Wyżej wymienione obszary będziemy rozwijać poprzez informacje tutaj zamieszczane , ponieważ w związku z sytuacją pandemiczną w kraju zajęcia nie mogą odbywać się stacjonarnie .

W tym miejscu będą wstawiane cyklicznie przydatne informacje ,linki , filmy edukacyjne oraz testy pomagające ukierunkować swoją drogę kariery zawodowej. Przytoczę tutaj popularną i często stosowaną w różnych kontekstach doradczych sentencję  Seneki mówiącą, że :

 Tym, którzy nie wiedzą, do jakiego portu płyną, żaden wiatr nie będzie sprzyjał.  Jeśli cel jest niedookreślony lub nierealny, trudno jest planować sensowne działania i szacować konieczne środki.

Przydatne linki :

Zachęcam do obejrzenia filmów :

https://www.youtube.com/watch?v=KxScc_nn0cQ

https://www.youtube.com/watch?v=3BWuK2c59uM


Odkryj to, do czego zostałeś stworzony…
Typy osobowości i ich rozpoznanie to podstawa dobrej rekrutacji odpowiedniej osoby na odpowiednie stanowisko. Ważne jest, by czuć się w pracy spełnionym i czerpać zadowolenie z tego co się robi. Doświadczenie pokazuje, że kierowanie się przede wszystkim względami finansowymi nie jest dobrą metodą. Niektórzy mówią wprost: „Twoja przyszła pensja może stać się łapówką, którą dadzą Ci, abyś zapomniał o swoich marzeniach”.


Jeśli wybierzesz pracę przede wszystkim ze względu na pieniądze, możesz zarobić trochę pieniędzy. Ale jeśli przy wyborze podążysz za tym co lubisz robić i w czym jesteś naprawdę dobry (lub masz potencjał by w tym taki być), to zarobisz dużo więcej pieniędzy, do których w dodatku nie będziesz przywiązywać aż tak kluczowego znaczenia, bo myśląc o pracy będziesz myślał przede wszystkim o satysfakcji jaką Ci ona daje.


Oto wybrane pomoce do lepszego poznania siebie i znalezienia zawodu, który będzie wykonywany w sposób spójny z Twoimi uwarunkowaniami osobowymi, przez co przyczyni się do zwiększenia satysfakcji z tego co robisz/będziesz robić:
– Myers-Briggs Test (16 Personalities)
Test osobowości. Opis: https://pl.wikipedia.org/wiki/Test_Myers-Briggs

 • przykładowy test: https://www.16personalities.com/pl/typy-osobowosci
 • np. książka pt. „Rób to, do czego jesteś stworzony”. Autor: Tieger Paul D.
  (są tu podane konkretne listy propozycji zawodów dla wszystkich 16stu typów osobowości)
 • – Metoda/Zasada 3U (użyj, ukaż, utrwal)
  Metoda na odkrywanie swoich talentów i wykorzystanie ich w najlepszy możliwy sposób.
 • książka/audiobook pt. „Wielka Ryba”. Autor: Adam Szustak
 • książka pt. „Wieloryb nie może latać. O sztuce stawania się sobą”. Autor: Max Lucado