Dzień Edukacji Narodowej

Jak ważne jest edukowanie, świadczą chociażby przesyłane do szkół “życzenia” z różnych wydawnictw, okraszone wielkim napisem “z okazji Dnia Nauczyciela”…a przecież to Dzień Edukacji Narodowej, a nie ten wspomniany wcześniej. Bo kim właściwie byłby nauczyciel bez uczniów? To “święto” wszystkich środowisk związanych z edukowaniem, przede wszystkim społeczności uczniowskiej i kadry “belfrów” jak to kiedyś nas określano, czego młodsi mogą nie pamiętać.

Dziś, obok wręczonych kwiatów, nagród Dyrektora, złożonych życzeń, najważniejsze powinno być wzajemne poszanowanie: ucznia przez nauczyciela i odwrotnie. Ta relacja buduje silny łańcuch, który jako szkoła potrafi jak najlepiej funkcjonować, czego efektem są chociażby liczne nagrody zdobywane przez młodych artystów na szczeblach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Jak trudne jest edukowanie, wiedzą nie tylko uczniowie ale i nauczyciele. Realizujemy swój zawód z pasją…czasem pewnie “szewską” gdy zdarzy się, że klasa nie jest przygotowana do lekcji. Ale zgrany zespół – “uczniowie i nauczyciel” potrafi nawet w takiej sytuacji znaleźć przyczynę tej chwilowej “niewiedzy” i wyciągnąć z niej wyłącznie pozytywne wnioski. My również uczymy się od Was – uczniów.

Dzień Edukacji Narodowej to również czas, by spotkać się z osobami, które już przeszły na zasłużoną emeryturę.
Wspólne rozmowy, wracanie pamięcią do przeszłości, czerpanie przez młodych nauczycieli od tych doświadczonych, to tylko nieliczne elementy jakie sprawiają, że edukowanie jest trudną sztuką, której nie każdy może sprostać.

To również wspominanie osób, których wśród nas już nie ma, jak śp. pan Franciszek Kubiak, pierwszy dyrektor Liceum Plastycznego im. K. Kobro. Dlatego też delegacja z naszej szkoły jak co roku złożyła kwiaty i zapaliła znicz na jego grobie. Zresztą pamięć o dyrektorze Kubiaku trwa w społeczności całego liceum, o czym codziennie przypomina tablica pamiątkowa w naszym “plastyku”.

Podsumowując dzisiejszy dzień, pragnę podziękować całej Społeczności Uczniowskiej, Koleżankom i Kolegom, Dyrekcji, Radzie Rodziców oraz Gościom, którzy dziś odwiedzili nasze mury, za wspólnie spędzone chwile.

Dziękuję młodzieży z Samorządu Szkolnego za symbolicznie wręczone kwiaty, klasie IV za świetnie przygotowane przedstawienie oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Dnia Edukacji Narodowej.
Podziękowania dla fotografującej ekipy, którą dziś reprezentowali: Paulina Brylak i Karolina Kaszubska.
Pamiętajcie…Drodzy Uczniowie, że dzisiejszy dzień przechodzi już do historii. Może po latach, gdy opuścicie już mury naszego “plastyka” właśnie on, będzie Wam przypominał czas jaki tutaj spędziliście. Czas, który już nigdy się nie powtórzy, ale będzie tak długo trwał, jak długo będziecie pamiętać o swoich Koleżankach, Kolegach, Nauczycielach i…szkole.
Bo szkoła cały czas się rozwija, wychodząc na przeciw nowoczesnym technologiom i wymaganiom, jakie przed nią się stawia. To wyzwanie podejmuje cały zespół – Uczniowie i Nauczyciele oraz cała pracująca kadra. Wspólne zrozumienie, wzajemna pomoc i zaangażowanie sprawia, że nasz “mały plastyk” potrafi być silnym i jednym z najlepszych w Polsce.
A zdobyta przez Was wiedza stanowi największą wartość, której nikt nie jest w stanie Wam zabrać!

Przedstawienie z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowała klasa IV!
Kwiaty i szczere życzenia zapewnił Samorząd Szkolny.

Liceum na grobie pana Kubiaka reprezentowali:
v-ce dyrektor pani Bogumiła Werner, uczennice: Karolina Kaczyńska i Joanna Szwabe oraz opiekun samorządu szkolnego, Marcin Grabia.

 

tekst – Marcin Grabia
foto – Adam Gudajczyk,
Marcin Grabia,
Karolina Kaszubska,
Zbigniew Gąsiorowski