Echo „14 Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi” dotarło do LP w Zduńskiej Woli

2013-10-10 i 2014-02-14

14 lutego 2014 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w wernisażu organizowanym przez Muzeum Włókiennictwa w Łodzi na którym podsumowano VIII Konkurs Plastyczny „14 Międzynarodowe Triennale Tkaniny w oczach Młodego Widza”. Wszystkie nasze prace wysłane na konkurs znalazły się na wystawie a prace pięciu uczennic tkaniny artystycznej Liceum Plastycznego im. K. Kobro w Zduńskiej Woli znalazły się w grupie nominowanych do wyróżnień. Ostatecznie doczekaliśmy się miłej niespodzianki – Joanna Szustecka z klasy II otrzymała I nagrodę. Ale droga do sukcesu była dłuższa…
Warunkiem koniecznym wzięcia udziału w konkursie plastycznym organizowanym przez Muzeum Włókiennictwa, było poznanie najnowszych trendów współczesnej sztuki włókna i zainspirowanie młodzieży do własnych działań plastycznych na podstawie wrażenia z wystawy „14 Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi”. Skorzystaliśmy z tej propozycji.

Dnia 10.10.2013 zrealizowany był I etap projektu szkolnego „Poznajemy swoją przyszłość”, którego celem jest rozwijanie kreatywności, inspirowanie wystawami, spotkania z wykładowcami oraz poznanie różnych wyższych uczelni o profilu artystycznym. Była to wycieczka do Muzeum Włókiennictwa i do ASP w Łodzi. Uczniowie zapoznali się z wymaganiami uczelni oraz pod kierunkiem wykładowcy ASP zwiedzili pracownię malarstwa, projektowania ubioru, pracownię warsztatów realizujących ich projekty, oraz nowoczesną salą pokazu mody i nie tylko. Następnie pod kierunkiem przewodnika, zwiedzaliśmy wnętrza oraz nową galerię malarstwa w odnowionym Pałacu Herbsta. Z wielkim zaciekawieniem oglądaliśmy wystawę w Muzeum Włókiennictwa – „14 Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi”. Była to najstarsza i największa międzynarodowa prezentacja tkaniny artystycznej. Wzięło w niej udział 132 artystów z 50 krajów. Nietypowa inspirującą wystawa pod względem artystycznym oraz różnorodności technik, pozostawiła dawkę ciekawych pomysłów.

 Dnia 14.02.2014 uczniowie naszej szkoły pojechali na kolejną wycieczkę – realizację drugiego etapu projektu szkolnego „Poznajemy swoją przyszłość”.
Tym razem zaplanowane było poznanie pracowni w Instytucie Architektury Tekstyliów na Politechnice Łódzkiej oraz udział w wernisażu w Muzeum Włókiennictwa. Na Politechnice Łódzkiej byliśmy w pracowni rzeźby, grafiki, rysunku, projektowania tkaniny oraz pracowni do komputerowego projektowania ubioru. Zwiedzaliśmy pracownie nowoczesnych krosien, realizujących projekty studentów. Goszcząca nas p. dr inż. Magdalena Owczarek, zapoznała również naszych uczniów z systemem przyjęć na uczelnię.

 Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Włókiennictwa. Zwiedzaliśmy tam wystawę dyplomów studentów ASP w Łodzi, oraz wystawę „Ceramika artystyczna w Bolesławcu”. Przyjemną niespodzianką był jednak wernisaż, na którym wręczono nagrody Konkursu Plastycznego „14 Międzynarodowe Triennale Tkaniny w oczach Młodego Widza”.

Oto lista nagrodzonych i wyróżnionych uczniów naszej szkoły, którym gratulujemy:
• I nagrodę otrzymała Joanna Szustecka za pracę „Wróbelek”.
Opiekunowie: Ewa Kubalańca i Iwona Niedźwiecka
• Wyróżnienia otrzymały: Joanna Świątek, Monika Pietrzak, Magda Maziarczyk, Aneta Szewc.
Opiekunowie: Ewa Kubalańca, Elżbieta Wożniak.
Opieka wykwalifikowanych nauczycieli LP – p. E. Kubalańca, p.I. Niedzwieckiej, państwa M. i A. Gudajczyków, pobudziła młodzież do dyskusji i zainspirowała bieżące rozmowy dotyczące zwiedzanych pracowni oraz oglądanych prac. Mam nadzieję, że uczniowie wrócili z głową pełną pomysłów i chęci do dalszych działań na polu sztuki.

organizator wycieczek i tekst – Elżbieta Woźniak
foto – Elżbieta Woźniak i Adam Gudajczyk