“Multimedia w Sztuce” – II nagroda dla Marty Brylak

18-20 listopada 2015

Tegoroczny udział w „kultowych”, ogólnopolskich warsztatach filmowych okazał się dla Nas wyjątkowo udany. Być może przez to, że to siódmy już raz, pokazujemy się z kolejną produkcją filmową i ekipą z naszej szkoły, a siódemka to ponoć szczęśliwa liczba. Czy magiczne znaczenie liczb miało wpływ czy było to zdobyte doświadczenie na poprzednich edycjach? Należy pogratulować MARCIE BRYLAK za jej pracę nad nagrodzoną animacją. Poziom „festiwalowych produkcji”: animacji i etiud filmowych zawsze jest wysoki, bogaty w artystyczne walory formalne. Dotyczy to formy jak i treści czy też trafionej puenty, co w sztuce filmowej jest wręcz oczekiwane. Wiedzą o tym osoby ( głównie absolwenci ), które brały udział w poprzednich edycjach warsztatów. Pozostali muszą uwierzyć na słowo. Niebawem będą publikowane na serwerze katowickich multimediów, wszystkie tegoroczne etiudy i wtedy zamieszczę link dla zainteresowanych.

Nagrodzona Marta Brylak, uczennica klasy IV i młodsza (nadzieja na przyszłość) Natalia Młynarczyk z klasy II, pod moją opieką mogły wiele się nauczyć i doświadczyć na bardzo ciekawych, profesjonalnie przygotowanych warsztatach operatorskich „Bluebox – kreatywna rola oświetlenia” prowadzonych przez reżysera Krzysztofa Zygalskiego, jednocześnie asystenta i technologa obrazu w Pracowni Działań Multimedialnych w Katowickiej Akademii Sztuk. Dodam, że sam budynek ASP oddany studentom w październiku 2015 roku jest imponujący, ciekawy architektonicznie zewnątrz jak i w środku. Posiada studio filmowe, 153 pomieszczenia, dwie nowoczesne modelarnie i wiele innych udogodnień co sprzyja pracy i pozwala na kreatywne działania młodym artystom. Polecamy zobaczyć.

Dumą regionu i miasta Katowic jest bez wątpienia MUZEUM ŚLĄSKIE. Muzeum jest w samym centrum miasta. Budynek niemal w całości ukryty jest pod ziemią. Mimo to udało się zaprojektować ogromne sale wystawowe. Ich wysokość sięga 13 metrów i oświetlają je charakterystyczne sześciany, które wystają na powierzchni. My zwiedzaliśmy je wieczorem, mogąc dodatkowo podziwiać luminację świetlną specjalnie zaprojektowaną, by nadać wyjątkowego charakteru i nastroju temu obiektowi. Zdjęć z ekspozycji nie mamy, ponieważ proszono by nie fotografować. Widzieliśmy wystawy: „Galeria sztuki polskiej 1800-1945”, „Galeria sztuki polskiej po 1945”, „Laboratorium przestrzeni teatralnych – przeszłość w teraźniejszości”, „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. To trzeba zobaczyć!

„Adobe Premiere Pro” to oczywiście nazwa profesjonalnego programu do tworzenia produkcji filmu, ale w przypadku naszych zajęć w Katowicach, temat wykładu i pokaz w formie warsztatowej, przygotowanej przez pana Sławomira Salmanowicza producenta filmowego, wieloletniego praktyka programów z pakietu Adobe. Był to pracowity dzień, podczas którego poznawaliśmy technikę montażu i stosowania efektów. „Kluczowanie obrazu” było jednak elementem dominującym, wynikającym z kontynuacji poprzednich zajęć na ASP. Wszystkiego nie da się opanować w jeden dzień. To potężne narzędzie. Mamy jednak podstawy by kolejne realizacje filmowe opierać o montaż w tym programie, jednocześnie poznawać go coraz bardziej.

Najbardziej wyczekiwany moment, to pokaz animacji i filmów przygotowanych przez młodzież pod kierunkiem swoich opiekunów, nauczycieli. Przed seansem odbył się wykład pt.: „Wpływ dźwięku i barwy na rozwój sztuki filmowej, czyli subiektywna historia filmu: od jarmarcznej rozrywki po dzieło sztuki” przygotowany przez dziennikarza i producenta filmowego Ireneusza Kaznochę, przewodniczącego Jury konkursowego. „Barwa i dźwięk” to temat przewodni tegorocznej VIII edycji „Multimediów w Sztuce”. Zobaczyliśmy szesnaście przygotowanych produkcji z całej Polski, różniących się pomysłowością autorów w interpretacji tematu. Wszystkiemu z dużym zainteresowaniem przyglądał się pan Wojciech Myjak – specjalista ds. szkół plastycznych Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeszcze raz gratuluję Marcie Brylak za to, że udało się po raz pierwszy w historii naszej szkoły zdobyć tak wysoką nagrodę z dziedziny animacji i filmu, które coraz bardziej odgrywają znaczącą rolę w sztuce współczesnej.
Dziękuję również Natalii Młynarczyk za pracę włożoną w to całe przedsięwzięcie. Dziękuję panu informatykowi Krzysztofowi Kowalczykowi, za przygotowanie komputera dla nas, na warsztaty filmowe i pomoc przy przesłaniu naszej animacji na wskazany FTP.

 

 

tekst – opiekun artystyczny Witold Rajczak
foto – N. Młynarczyk,
M. Brylak,
M. Jarzyna,
P. Wójcik,
W. Rajczak