“Kamienie na szaniec” – wycieczka do Łodzi

2014-04-09

9 kwietnia bieżącego roku uczniowie Liceum Plastycznego uczestniczyli w wycieczce do Łodzi zorganizowanej przez nauczyciela języka polskiego panią Katarzynę Podsadniak-Golec.
Pierwszym punktem wyjazdu było kino i projekcja filmu “Kamienie na szaniec” w reżyserii Roberta Glińskiego. Ekranizacja powstała na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa Aleksandra Kamińskiego była dobrą okazją do dyskusji na temat historii, literatury, filmu ale i przyjaźni.
Następnie udaliśmy się na cmentarz żydowski przy ul. Brackiej, który jest największą pod względem powierzchni nekropolią żydowską w Polsce. Na cmentarzu tym spoczęło wiele osób zasłużonych dla rozwoju Łodzi: fabrykanci, lekarze, politycy, działacze społeczni, a ich grobowce są do dziś wysokiej klasy dziełami sztuki kamieniarskiej i kowalskiej. Pochowano tu także ofiary Holocaustu. Po nekropolii oprowadzał nas przewodnik pan Hubert Rogoziński, który w niezwykły sposób opowiadał o kulturze żydowskiej, historii cmentarza i ludzi na nim pochowanych. Była to dla naszej społeczności szkolnej wyjątkowa lekcja historii, kultury i dialogu, która zainspirowała nas do dalszych poszukiwań i projektów.
Opiekunowie wycieczki: Katarzyna Podsadniak -Golec i Ewelina Kantorczyk.

tekst i foto – Ewelina Kantorczyk.