Katarzynki – święto Patronki szkoły

2013-11-25

Jak co roku, społeczność uczniowska naszego “plastyka” wraz z kadrą przygotowała “Katarzynki” – Dzień Patrona szkoły.
To doskonała okazja aby pokazać jak świetnie czują się nasi uczniowie w murach szkoły, jak potrafią się integrować i jednocześnie “zarażać” pasją innych młodych ludzi. Bo również w tym roku, zaprosiliśmy do siebie gimnazjalistów z regionu. Obok wyśmienitego poczęstunku, zaproszeni gimnazjaliści mogli zasmakować przede wszystkim SZTUKI. Spotkania, które miały miejsce w pracowniach pozwoliły przybliżyć młodym ludziom twórczość wybranych artystów. Uczniowie mieli okazję spotkać m.in.: Katarzynę Kobro – Patronkę Liceum Plastycznego, Salvatore Dali, Władysława Strzemińskiego, Andy’ego Warhola oraz postacie znane z albumów i obrazów, np Dziewczynę z perłą Vermeeera czy “szkoły ateńskiej”. Podróż “przez sztukę” wymagała od naszych gości szczególnej uwagi, ponieważ ich zadaniem było wypełnienie przygotowanej krzyżówki, ściśle związanej z prezentacjami w poszczególnych pracowniach.
Na koniec wylosowana została osoba, która otrzymała piękny album. Przygotowano również specjalną prelekcję nt. Katarzyny Kobro w filmie dokumentalnym “Niebieskie kwiaty”. Do emisji filmu, zaproszonych gości, wprowadziła pani v-ce dyrektor Bogumiła Werner.

Po tej obfitej dawce sztuki, zaproszeni goście uczestniczyli w praktycznych warsztatach, które przeprowadzono na specjalnie przygotowanej sali gimnastycznej.
Znalazły się tam stoiska związane z poszczególnymi specjalizacjami i pracowniami. Można było spróbować sił w reklamie, rysunku, fotografii, tkaninie, rzeźbie czy ceramice. Zanim zakończył się dzień pełen “sztuki”, w szkolnej galerii młodzież ponownie wygodnie zajęła miejsca, tym razem oglądając krótkie etiudy filmowe przygotowane i nadesłane na katowickie “Multimedia w sztuce”, w których również w tym roku wzięła udział “ekipa filmowa” z naszej szkoły.
Myślę, że zarówno zaproszeni goście, wynieśli z dzisiejszego spotkania niezapomniane wrażenia i niebawem odwiedzą nasze mury być może jako nasi uczniowie, którzy zapragną zgłębiać tajniki sztuki, a organizatorzy już za rok ponownie przygotują kolejny dzień Patronki.
Serdecznie wszystkim dziękujemy za wkład pracy, przygotowanie poszczególnych pracowni, sali gimnastycznej, inwencję twórczą, jaką włożyła młodzież “plastyka” w stroje i postacie, w które się wcieliła, kadrze, która służyła wsparciem i pomocą oraz wszystkim zaangażowanym w to ważne dla szkoły wydarzenie.
Podsumowaniem “Katarzynek” był mecz piłki siatkowej: uczniowie vs kadra. Zapraszamy do oglądania fotorelacji.

 

tekst – Marcin Grabia