“Kazimierz Dolny 2013” – relacja z pleneru

2013-06-17 – 2013-06-27

Co roku uczniowie klasy III Liceum Plastycznego wyjeżdżają na plener malarski.
Plenery te są połączeniem zajęć z rysunku i malarstwa, z wycieczką krajoznawczo-dydaktyczną.
Nasz pobyt w Kazimierzu Dolnym, miasteczku małym, ale pełnym zabytków architektury, był mieszaniną pracy twórczej i wypoczynku przedwakacyjnego.
Uczniowie zaczęli od zwiedzania miasta i jego zabytków, jednocześnie poszukując ciekawych miejsc, które można by namalować.
Niewielkie szkice rysunkowe z dnia na dzień przechodziły w barwne obrazy. Uczniowie zajęli miasto, okupując miejsca, z których roztaczały się najciekawsze widoki.

Kazimierz Dolny to miasteczko pełne galerii sztuk, sklepików z pamiątkami i turystów. Wielu artystów ma tam swoje domy, więc widok młodych ludzi malujących obrazy na ulicy nikogo nie dziwił.
Mimo że dla uczestników pleneru rok szkolny już się skończył, to chęć wykonania ciekawych obrazów mobilizowała ich do pracy. Zmagali się z materią malarską, upałem i komarami.
Wspólne przeglądy prac zachęcały uczniów do dalszych twórczych poszukiwań. Nietypowym przeżyciem było malowanie obrazów po zachodzie słońca. Wybraliśmy się także w rejs statkiem po Wiśle.

Po dziesięciu dniach uczniowie wracali zmęczeni, ale z nowymi doświadczeniami i umiejętnościami – kapitałem, który będzie im procentować przez całe życie.

 

 Nauczyciele i opiekunowie pleneru “Kazimierz Dolny 2013”:
Maria Zimoch
Adam Gudajczyk

 

tekst – Adam Gudajczyk
foto – Marcin Grabia,  Adam Gudajczyk

zobacz także:
→ Reportaż filmowy
→ Plenery szkolne