Kolejny sukces Pana Zbigniewa Woźniaka

Zbigniew Woźniak, nauczyciel ceramiki w swoim bogatym dorobku artystycznym może zapisać kolejny sukces. Tym razem prosto z Belgii.
Europejskie Centrum Karykatury – Kruishoutem zorganizowało 23 th Euro- Biennale. Tematem przewodnim była “Szansa i Możliwości”. Wpłynęło aż 2300 prac, 800 autorów z 80-ciu krajów.
Wśród 9 (tu nie ma pomyłki: dziewięciu) wybranych przez międzynarodowe Jury prac i nominowanych do nagród i wyróżnień znalazła się prezentowana poniżej ilustracja Pana Zbigniewa Woźniaka.

Pan Zbigniew Woźniak jest laureatem wielu prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych nagród, specjalizuje się poza twórczością w zakresie ceramiki i szkła, rysunkiem satyrycznym, z którego znany jest nie tylko w Polsce ale i na świecie.

Debiutował jako rysownik jeszcze będąc studentem Wydziału Ceramiki wrocławskiej ASP im. Gepperta w latach 70. ubiegłego wieku. Niemal od razu zaczął publikować swoje prace w czasopismach, w tym w legendarnych ,,Szpilkach”. Zdobywał kolejne nagrody, a swoje prace prezentował w kraju i za granicą. Gdy nadszedł rok 1989 i zmiana ustroju w naszym kraju, zarzucił rysowanie, skupiając się na ceramice oraz pracy z młodzieżą w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli.

Po krótkiej przerwie, do powrotu w rysowaniu namówił go przed kilkoma laty przyjaciel, znany malarz Jacek Frąckiewicz. Wówczas kolejne prace Zbigniewa Woźniaka zaczęły zdobywać liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. na Satyrykonie, na festiwalach w Belgii, Skopie czy kultowym już Międzynarodowym Konkursie Rysunku Satyrycznego ,,Karpik” w Niemodlinie.

Dziesięciokrotnie zdobywał najlepsze miejsca i wyróżnienia w konkursie na rysunek miesiąca, organizowany przez Muzeum Karykatury w Warszawie. Ukoronowaniem było zdobycie nagrody za rysunek roku i finalnie ,,Rogatego ołówka”.
Trwająca pandemia pokrzyżowała bogate plany, związane z wystawą z okazji 45-lecia artystycznej działalności Pana Zbigniewa, która przypadła w 2020 r.

Znając jednak jego charyzmę, dystans do wielu otaczających go spraw i sytuacji wierzymy, że w odpowiednim momencie zaprezentuje nam wszystkim swój bogaty dorobek artystyczny.

Póki co czekamy na kolejne sukcesy i oczywiście zachęcamy do śledzenia profilu na Facebooku, gdzie autor chętnie dzieli się swoimi pracami.

A sam artysta, odnosząc się do niezliczonych swoich sukcesów, skromnie stwierdza, cytując: “Cały czas się uczę i wierzę, że to co najlepsze jeszcze przede mną”.

MG