Drodzy Kandydaci !
Praktyczny egzamin do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli składa się z trzech części praktycznych: malarstwa, rysunku i kompozycji. Na każdą z tych części przeznaczone jest 1,5 godziny zegarowej. Egzaminy praktyczne nie są trudne i można się do nich bez problemu przygotować.
Co roku prowadzimy kursy przygotowawcze dla kandydatów, podczas których wyjaśniamy, na czym egzamin polega. Ponieważ bieżący rok przebiega w sposób nietypowy i musieliśmy odwołać spotkania, zapraszamy do skorzystania z konsultacji online, które udzielać będą nasi nauczyciele.
Do konsultacji można zgłosić swoje domowe prace, ale najlepiej jest wykonać jedno lub więcej z poniższych zadań i zgłosić się do nas.
Prosimy dokładnie przeczytać instrukcję wykonania ćwiczenia.
Zadanie z malarstwa
Do wykonania ćwiczenia potrzebne są:
- Kartka z bloku technicznego, biała, w formacie A3 – tzw. duży blok.
- Farby wodne (akwarele, plakatówki, akryle) – warto wypróbować farby przed przystąpieniem do ćwiczenia, czy przy wysychaniu nie zmieniają koloru – niektóre farby tracą kolor i nasycenie, więc Wasza praca wiele straci po wyschnięciu. Jeśli masz farby w tubce nie zapomnij, że do nich potrzebna jest dodatkowa kartka lub tekturka, która będzie Twoją paletą.
- Pędzle – powinno ich być przynajmniej kilka. Dobrze jest, jeśli mają różny kształt i szerokość. Również trzeba je wcześniej sprawdzić, czy nie gubią włosia.
- Naczynie na wodę.
Zadanie oparte jest o obserwację natury.
Ustaw prostą martwą naturę. Zwróć uwagę na padające światło – najlepiej, jeśli martwa natura ustawiona jest tak, że światło pada z boku. Wybierz 4-10 przedmiotów, które stworzą Twoją martwą naturę. Postaraj się, aby wśród wybranych przedmiotów był przynajmniej jeden owoc, przezroczyste naczynie, pudełko (prostopadłościan), draperia (tkanina). Postaraj się zminimalizować używanie czarnej farby – ciemne kolory można uzyskać mieszając inne, ciemne kolory. Namaluj martwą naturę obserwując wnikliwie, jak ona wygląda:
- Zwróć uwagę na światło – niech w Twojej pracy będzie widać, z którego kierunku ono pada.
- Zwróć uwagę na poprawność konstrukcji martwej natury – chodzi o wielkości przedmiotów względem siebie oraz o odległości, w jakich są one od siebie ustawione. Porównuj kierunki i ich długości.
- Postaraj się porównywać kolory oraz ich walor (jasne/ciemne)
- Cała płaszczyzna kartki jest Twoim obrazem. Twoim zadaniem jest zamalować całą płaszczyznę.
Po zakończeniu malowania sfotografuj martwą naturę z miejsca, z którego ją malowałaś/malowałeś, zrób zdjęcie swojej pracy i te dwa zdjęcia prześlij na podany adres.
Zadanie z rysunku
Do wykonania ćwiczenia potrzebne są:
- Kartka z bloku technicznego, biała, w formacie A3 – tzw. duży blok.
- Ołówki i gumka
Zadanie oparte jest o obserwację natury.
Ustaw prostą martwą naturę. Zwróć uwagę na padające światło – najlepiej, jeśli martwa natura ustawiona jest tak, że światło pada z boku. Wybierz 4-10 przedmiotów, które stworzą Twoją martwą naturę. Postaraj się, aby wśród wybranych przedmiotów był przynajmniej jeden owoc, przezroczyste naczynie, pudełko (prostopadłościan), draperia (tkanina) oraz – to bardzo ważne – jeden przedmiot biały i jeden czarny. Narysuj martwą naturę obserwując wnikliwie, jak ona wygląda:
- Zwróć uwagę na światło – niech w Twojej pracy będzie widać, z którego kierunku ono pada.
- Zwróć uwagę na poprawność konstrukcji martwej natury – chodzi o wielkości przedmiotów względem siebie oraz o odległości, w jakich są one od siebie ustawione. Porównuj kierunki i ich długości.
- Postaraj się porównywać walor poszczególnych elementów (jasne/ciemne).
- Cała płaszczyzna kartki jest Twoim rysunkiem. Bardzo ważne jest tzw. tło. Ono też powinno być narysowane.
Po zakończeniu rysowania sfotografuj martwą naturę z miejsca, z którego ją rysowałaś/rysowałeś, zrób zdjęcie swojej pracy i te dwa zdjęcia prześlij na podany adres.
Przykładowe zadania z kompozycji
- Las monochromatyczny
- Patera owoców
Egzamin wstępny z kompozycji
Dotyczy realizacji kompozycji płaskiej lub przestrzennej – na formacie kartonu A3.
Na podstawie przedstawionego tematu należy wykonać kompozycję precyzującą podany
temat egzaminu, przy użyciu: kolorowego papieru, taśmy klejącej, kleju, nożyczek lub innych materiałów.
Kompozycje należy wykonać po przez: wyginanie, zaginanie, wycinanie, klejenie.
Ocenie podlega: pomysł, kreatywność, umiejętność kojarzenia, wyobraźnia, estetyka
wykonania pracy, technika realizacji kompozycji.
Swoje kompozycje możecie przesyłać na adres: