Łódź Design Festival

Łódź Design Festival ma już dziesięć lat. Z przyjemnością młodzież gotowa do “zachłyśnięcia” się nowymi ideami i możliwościami projektowymi przemierzała postindustrialne wnętrza zadoptowane do ekspozycji przy ul. Tymienieckiego. Hasło przewodnie towarzyszące jubileuszowi – Tożsamość manifestuje poprzez dizajn twórców i odbiorców. Specjalna wystawa jubileuszowa pozwoliła prześledzić rozwój festiwalu od jego pierwszych edycji w 2007 roku aż po innowacyjne wizualizacje przyszłości, technologii, robotyzacji nowych wyzwań stojących przed ludzkością. Jak co roku zobaczyliśmy najlepsze polskie wdrożenia oraz projekty spośród, których jeden otrzyma nagrodę firmy Paradyż Award.
Victor Papanek w książce Design dla realnego świata pisał: „Projektowanie to najpotężniejsze znane dotąd narzędzie kształtowania przez człowieka własnych wytworów i środowiska, a co za tym idzie samego siebie”.
→ www.lodzdesign.com

 

tekst -Iwona Niedźwiecka

Dziesiąta edycja festiwalu jest dla nas okazją do refleksji nad rolą, jaką przedmioty, którymi się otaczamy, pełnią w naszym życiu; jak pisał Deyan Sudjic w Języku rzeczy „Nasze związki z tym, co posiadamy, nigdy nie są proste. To skomplikowana mieszanka przemyślności i niewinności. Przedmioty nie są w żadnym razie niewinne (…). I właśnie dlatego są zbyt interesujące, by o nich nie mówić.”

 

tekst – Witold Rajczak
fot. – Karolina Kaszubska