Łódź Design Festival

To już trzynasta edycja najstarszego festiwalu poświęconemu projektowaniu graficznemu, wzornictwu i architekturze w Polsce, czyli Łódź Design Festival. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było “Dobre życie”.

Począwszy od pierwszej edycji, z inicjatywy dwóch nauczycieli: obecnego Pana Dyrektora Witolda Rajczaka oraz pana Marcina Grabii, corocznie młodzież ma okazję zobaczyć to wydarzenie na własne oczy.

Dziś uczniowie naszego liceum, kolejny raz odwiedzili centrum festiwalowe, usytuowane w pofabrycznym kompleksie Księży Młyn.
Na miejscu, każdy mógł we własnym zakresie obejrzeć interesujące go prace z zakresu wzornictwa i projektowania graficznego. Eksponowanym elementom towarzyszyły prezentacje multimedialne dostępne m.in. na tabletach.

Młodzież miała okazję zobaczyć nie tylko gotowe produkty, ale również spojrzeć na proces ich produkcji. Dotyczyło to chociażby przedmiotów codziennego użytku, jak np. sztućce.

Poza festiwalowym centrum, mieliśmy przyjemność odwiedzić wyjątkowe miejsce, jakim jest powołane do życia w 1993 roku Muzeum Książki Artystycznej, mieszczące się w willi łódzkiego fabrykanta przełomu XIX i XX wieku – Henryka Grohmana.

To wyjątkowy obiekt, w którym niejako czas się zatrzymał. Można tam właściwie “dotknąć” historii drukarstwa, introligatorstwa czy papiernictwa. Zgromadzone w nim zabytkowe maszyny drukarskie i unikalny na światową skalę zespół matryc i urządzeń służących do produkcji czcionek jest prawdziwą lekcją historii typografii.

Samo wnętrze budynku posiada pomieszczenia z unikatowym wystrojem w stylu Secesji Wiedeńskiej.

Ponadto muzeum organizuje warsztaty, na które z pewnością zabierzemy naszą uzdolnioną młodzież.

Mamy nadzieję, że dzisiejszy wyjazd i odwiedzone miejsca zainspirują naszych uczniów do twórczych projektów, które z zapałem podejmą.

Opiekę nad młodzieżą podczas wyjazdu sprawowali nauczyciele: Iwona Niedźwiecka, Dorota Kuśmierczak – Skotnicka, Krzysztof Dzwonik oraz Marcin Grabia.

Tekst: M. Grabia

Foto: I. Niedźwiecka, D. Kuśmierczak – Skotnicka, K. Lapeta, M. Grabia