“Multimedia w sztuce – Katowice 2016” – rozstrzygnięte

Animacja pt. „TETRIS” najlepszym filmem „Multimediów w sztuce – Katowice 2016 ” !!!
Jubileuszowa X edycja kultowych warsztatów z animacji i filmu, szkół plastycznych z całej Polski okazała się wymarzoną dla zduńskowolan.
Animacja pt.„Tetris” to strzał w dziesiątkę na dziesiątą edycję, tak można śmiało stwierdzić.
Karolina Kaszubska i Mateusz Wagan uczniowie IV klasy Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli to ekipa filmowców, która pod opieką artystyczną Witolda Rajczaka wdrapała się na podium, zajmując długo oczekiwane pierwsze miejsce.
Chwila na refleksję. Właściwie od podsumowań rozpoczęły się tegoroczne przeglądy w Katowicach. Zobaczyliśmy filmy wszystkich laureatów z ostatnich dziewięciu lat. Wspomnienia wracały do początków edycji warsztatów. Widzieliśmy realizacje z okresu, kiedy my stawialiśmy pierwsze kroki w tematyce filmowej. Tu, osobiście chciałbym podziękować wszystkim naszym „ekipom filmowym”, które od początku uczestnictwa „zduńskowolskiego plastyka” w „katowickich multimediach” , przyczyniły się do rozwoju tej dziedziny sztuki w naszych szkolnych murach. To ich wkład w pracę nad filmami aktorskimi i animacjami dawały cenne doświadczenie młodszym kolegom. Bardzo byliśmy dumni widząc na dużym ekranie w gronie zeszło rocznych laureatów, animację „Barwa i dźwięk” absolwentki Marty Brylak, która uplasowała się na drugiej pozycji ex aequo z animacją z Warszawy. To był już wielki sukces !

No i stało się to na co czekaliśmy, rozpoczął się pokaz filmów X edycji. Tematem do zinterpretowania było „Moje miejsce”. Zobaczyliśmy siedemnaście etiud z całej Polski: Bielsko-Białej, Bydgoszy, Częstochowy, Katowic, Kielc, Krakowa, Krosna, Lublina, Łodzi, Nowego Wiśnicza, Opola, Poznania, Radomia, Szczecina, Tarnowa, Warszawy i Zduńskiej Woli. Autorzy po projekcji odpowiadali na zadawane pytania jury. Uzasadniali własne wybory zastosowanych środków artystycznych, takich jak plastyka obrazu, kadr, plan filmowy, praca kamery, muzyka i udźwiękowienie. Mówili o swoich inspiracjach, pomysłach i scenariuszach. Nie zabrakło również wypowiedzi o warsztacie technicznym w realizacji nad projektem.

„Perełki na końcu”, to słowa wypowiedziane przez przewodniczącego jury dziennikarza filmowego Ireneusza Kaznochę po zobaczeniu wszystkich filmów w alfabetycznej kolejności. Zwróciliśmy uwagę, że podczas projekcji, jako jedna z nielicznych, nasza animacja wzbudzała żywe reakcje publiczności. To był dobry sygnał dla Karoliny i Mateusza. Również w profesjonalny sposób nasza para filmowców odpowiedziała na kilka zadanych pytań jury o scenariusz, uwag nie było. Emocje rosły z każdą minutą obrad komisji oceniającej. Zmaganiom młodych filmowców przysłuchiwał się Wojciech Myjak specjalista ds. szkół plastycznych z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

Udało się ! Jest I nagroda !
Gratulacje dla Karoliny Kaszubskiej i Mateusza Wagana. Byli naprawdę dobrze zgranym duetem, świetnie się uzupełniali jako twórcy, chętni do współpracy w zespole, co zostało docenione.

Warsztaty medialne to nie tylko pokazy przygotowanych filmów, ale również miejsce do zdobywania wiedzy i umiejętności. Większość naszego pobytu poświęcona była poznawaniu
specjalistycznego oprogramowania, przydatnego do pracy nad produkcją filmową.
W bardzo ciekawy i przystępny sposób w techniczne zakamarki pracy studia filmowego wprowadzał nas Sławomir Salmanowicz, twórca studia 4E, certyfikowany trener: 3ds max, DaVinci Resolve, Adobe Premiere, After Effects. O Wydziale Animacji, Szkoły Filmowej w Łodzi opowiadały studiujące panie Justyna Pazdan i Michalina Musielak, zachęcając do kontynuacji nauki na kierunku animacji.

Istotną sprawą i może najważniejszą była możliwość wymiany doświadczeń i poglądów dotyczących zagadnień artystycznych przez młodych uczestników warsztatów. Integracja i nowe znajomości stanowić będą impuls do dalszych poszukiwań i działań twórczych.
„Multimedia w sztuce – Katowice 2016” zapamiętamy na długo.

 

 

tekst – W. Rajczak
fot. – W. Rajczak,
Karolina Kaszubska,
Mateusz Wagan