Muzykę słusznie zwą mową aniołów

Prezentacje muzyczno – plastyczne.

2013-01-30

30 stycznia 2013 roku w Liceum Plastycznym im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli odbyło się kolejne już spotkanie z cyklu Mowa dźwięków i kolorów. Jak mówi współorganizatorka tego niezwykłego przedsięwzięcia, pani Marzena Sroczyńska-Gudajczyk, nauczycielka rysunku i malarstwa w naszym liceum, pomysł tego rodzaju prezentacji muzyczno – plastycznych, organizowanych we współpracy ze zduńskowolską PSM, zrodził się z potrzeby wymiany doświadczeń twórców dwóch szkół artystycznych naszego miasta.

Temat styczniowej prezentacji brzmiał „Muzykę słusznie zwą mową aniołów”.

W pierwszej części spotkania wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu uczniów i pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. Prowadząca, pani Jolanta Janczak – nauczycielka klasy skrzypiec, wprowadziła nas w epokę i klimat prezentowanych utworów.

Podczas koncertu, zgromadzona w szkolnej „Galerii na rogu” publiczność miała również okazję wysłuchania prelekcji p. Marzeny Sroczyńskiej-Gudajczyk na temat motywu anioła w malarstwie na przestrzeni wieków.

W trakcie koncertu, młodzi plastycy rysowali szkice obserwując występujących muzyków.

Druga część spotkania to warsztaty plastyczne: przybyli do nas gimnazjaliści wzięli udział w konkursie plastycznym, tworząc niezwykłe kompozycje przedstawiające anioły. W tym samym czasie uczniowie „Plastyka” tworzyli wielkoformatowe malowidło inspirowane aniołami mistrza Fra Angelico.

Zwieńczeniem tego wyjątkowego spotkania było rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród oraz specjalna niespodzianka dla przybyłych do nas gości – losowanie obrazu pochodzącego z pleneru malarskiego naszych uczniów, jaki miał miejsce w 2011 roku w Gołuchowie.

Tego dnia gimnazjaliści mieli również możliwość zapoznania się z charakterem i atmosferą pracowni prowadzonych w naszej szkole.

To było wyjątkowe spotkanie, które z pewnością wzbogaciło życie kulturalne naszego miasta – Zduńskiej Woli.

Młodzi plastycy mieli okazję podziwiać umiejętności swych rówieśników ze szkoły muzycznej, oni natomiast z zainteresowaniem obserwowali naszych uczniów podczas malowania ogromnego obrazu.

Mamy nadzieję, że wkrótce znów będziemy mieli okazję razem pracować i uczyć się.

 

tekst – Katarzyna Podsadniak-Golec
foto – Adam Gudajczyk