Ogólnopolski Konkurs „Obraz abstrakcyjny” – rozstrzygnięty

Sukces naszych uczennic w II Ogólnopolskim Konkursie „Obraz abstrakcyjny” w Gryficach.

Miło nam podzielić się informacją, że Angelika Lary, uczennica kl. II naszej szkoły zajęła I miejsce, zdobywając Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w Gryficach (nauczyciel prowadzący: Marzena Sroczyńska-Gudajczyk)

Organizatorem konkursu jest Liceum Plastyczne im. Tadeusza Eysymonta w Gryficach.

Patronat nad konkursem sprawują: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starosta Gryfic, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu.

Nagrodzona praca Angeliki, jak również inne prace zgłoszone na konkurs, autorstwa Joanny Perdek, Aleksandry Ławskiej i Wiktorii Kwiecińskiej są wynikiem przeprowadzonego przeze mnie eksperymentu w pracowni rysunku i malarstwa, próbą zmierzenia się grupy uczennic z szeroko pojmowanym zagadnieniem obrazu abstrakcyjnego.

Uczennice przekonały się, że gotowe elementy kompozycyjne mogą znajdować się w bliskim otoczeniu, dosłownie na wyciągnięcie ręki. Sztuka budowania obrazu polegała w tym zadaniu na dostrzeżeniu tych elementów, nadaniu im nowego porządku, znaczenia w obrazie. Niekiedy przypadek sprawia, że nagle fragment zamalowanej tektury, pokrytej grubo farbami palety, odnaleziona tkanina, kształt i kolorystyka stłuczonych kafli ceramicznych, czy też zastygły klej stają się pretekstem do poszukiwań technicznych i zaczątkiem oryginalnego rozwiązania kompozycyjnego.

Dziękujemy Pani Ewie Kubalańcy – nauczycielowi pracowni projektowania ubioru za pomoc techniczną w realizacji pracy Angeliki, Panu Adamowi Gudajczykowi za pomoc techniczną w realizacji pracy Wiktorii oraz Panu Alojzemu Urbaniakowi za pomoc techniczną w wykonaniu podobrazi do prac uczennic.

 

→ protokół

tekst – Marzena Sroczyńska-Gudajczyk
fot. – Adam Gudajczyk