“Panichida”

Był rok 2006. W trzydziestą rocznicę istnienia Liceum Plastycznego, nadano naszej szkole imię patronki. Jest nią Katarzyna Kobro. Uroczystość ta przypadła wówczas 21 października. Od tego czasu jak łatwo policzyć, minęło już 9 lat. W przyszłym roku, podczas jubileuszu 40-lecia “plastyka” minie dekada od nadania szkole imienia patronki.
Pamiętając o Katarzynie Kobro, młodzież systematycznie uczestniczy w wydarzeniach upamiętniających artystkę. Dziś klasa I oraz delegacja z klasy IV wraz z pocztem sztandarowym, wzięła udział w Panichidzie – nabożeństwie żałobnym, które jest “wspomnieniem” zmarłej przy obchodach szczególnych rocznic i wydarzeń jak np. dzień urodzin, imienin oraz na okazję modlitwy za zmarłą.
Uroczystość tradycyjnie odbyła się Soborze św. Aleksandra Newskiego w Łodzi. Mszę odprawili, Jego Ekscelencja Arcybiskup Szymon oraz ks. Eugeniusz. Na koniec młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicz na grobie Katarzyny Kobro na cmentarzu “Na Dołach” w Łodzi. Ciekawą tradycją prawosławną jest też przełamanie się prosforą (odpowiednikiem opłatka) oraz spożycie skromnego posiłku przy grobie zmarłej.

Dla młodzieży klasy pierwszej było to nowe doświadczenie, które pokazało jak ważna jest tradycja, pamięć ale i wielokulturowość. Bogatsi o dzisiejsze doświadczenia będą mogli już za rok podzielić się nimi z kolejnym rocznikiem uczniów, którzy trafią w mury naszej szkoły, nie tylko zdobywać artystyczne szlify, ale uczyć się szacunku wobec siebie, innych oraz otoczenia w którym żyją.

 

Poczet sztandarowy reprezentowali:
Chorąży – Adrian Sobieraj – klasa IV, Wojciech Kołtoński – klasa I
Sztandarowi: Anna Faustryjak – klasa IV, Joanna Szwabe – klasa I

Opiekunowie:
V-ce dyrektor pani Bogumiła Werner, Bożena Kosowska i Marcin Grabia

tekst i foto – Marcin Grabia