Plener rysunkowo-malarski uczniów klasy III – Kazimierz Dolny 2019

W dniach 30 maja – 10 czerwca mieliśmy przyjemność tworzyć we wspaniałym mieście, jakim jest Kazimierz Dolny. Bohaterami pleneru byli uczniowie klasy III, którzy codziennie zmagając się z upałami i materią farb, utrwalali klimat miasta, czerpiąc z natury. Powstały prace w różnorodnych technikach rysunkowych i malarskich, mieszanych – zarówno w dużych formatach, jak i w miniaturach. Każdy dzień przynosił nam wiele miłych zdarzeń.
W Muzeum Nadwiślańskim zapoznaliśmy się z wystawami:
– malarstwa polskiego z kolekcji prywatnych “Oddychać powietrzem prawdziwej sztuki!”, na której ujrzeliśmy m. in. dzieła czołowych artystów polskich, takich jak Wyczółkowski, Mehoffer, Malczewski, Fałat, Hofman, Weiss,
– stałą wystawą Sztuki Złotniczej.
W „Galerii KOKPiT” podziwialiśmy także cykle prac na papierach Konrada Kucza-Kuczyńskiego: „3 Plenery Wiosenne. Wenecja’16, Rodos’17, Burgundia’18”.

Inspirującą do dalszej pracy była z pewnością wizyta w galeriach – pracowniach wybitnych twórców, m. in. Jana Wołka, Marka Andały, Sławomira Mikawoza. Mistrzowie opowiedzieli nam o własnej drodze artystycznej, o poszukiwaniach malarskich, podzielili się z nami wieloma cennymi wskazówkami.
Na długo pozostanie w naszej pamięci także wyprawa do Zamku w Janowcu, zapoznanie się z zabytkami architektury na terenie Parku. W przedostatnim dniu pleneru znaleźliśmy odpowiedź na pytanie: „Gdzie jest wąwóz ?”, udaliśmy się bowiem do Wąwozu Korzeniowego.
Plener okazał się niezwykle owocny. Efekty działań i relację z pobytu zaprezentujemy na jesieni
w Galerii Na Rogu naszej szkoły.
Opiekę nad młodzieżą podczas pleneru sprawowały: Agata Zieleźnicka – wychowawca klasy i Marzena Sroczyńska-Gudajczyk – nauczyciel rysunku i malarstwa.

Tekst: Marzena Sroczyńska-Gudajczyk
Fot.: Filip Ławreniw, Hanna Tarasiewicz, Kamil Sowała, Marzena Sroczyńska-Gudajczyk