Pokaz mody “haute couture” Pauliny Witczak

7 grudnia w Zduńskowolskim Centrum Integracji RATUSZ miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – pokaz mody haute couture autorstwa Pauliny Witczak, którego motywem przewodnim stała się emocjonalność człowieka.

Paulina jest uczennicą III klasy Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli. Modą interesuje się od zawsze, dlatego wybór pracowni projektowania ubioru wydaje się oczywisty. Stara się tu poszerzać umiejętności, by móc realizować swe pomysły w jak najbardziej profesjonalny sposób. W 2018 roku zdobyła stypendium artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego w kategorii  „sztuki wizualne”. To prestiżowe wyróżnienie przeznaczone jest dla osób, które osiągają znaczące sukcesy na polu sztuki, jego celem jest stworzenie możliwości dalszego rozwoju artystycznego. Paulinie stypendium otworzyło drzwi do realizacji marzeń, przeznaczyła je na stworzenie kolekcji i organizację pokazu mody. Dopełnieniem projektu stał się cykl abstrakcyjnych obrazów odzwierciedlających sylwetki modeli.

Sama Paulina tak mówi o piątkowym wydarzeniu i przygotowaniach do niego: „Największą radość sprawiało mi tworzenie kreacji, ponieważ było dla mnie wyzwaniem, któremu podołałam. Najtrudniejsza okazała się organizacja od strony logistycznej. Przekonałam się, jak ważna jest współpraca z odpowiednimi osobami, ponieważ za takim projektem stoi sztab ludzi, którzy powinni tworzyć jeden organizm, a nie rywalizować.  Przed  pokazem czułam ogromny stres, który w piątkowy wieczór zastąpiło poczucie spełnienia i satysfakcji, cieszyłam się, że wszystko udało tak, jak planowaliśmy. Dzięki temu wydarzeniu wiele się nauczyłam, zdobyte doświadczenia wykorzystam przy organizacji kolejnych pokazów, które mam nadzieję w przyszłości realizować. Wierzę, że teraz będzie mi łatwiej, wiem już, czego wymaga organizacja tak dużej imprezy. W przyszłości planuję dalej kształcić się na kierunku związanym z modą i ubiorem, kreować to, co podpowiada mi moja wyobraźnia, a może nawet tworzyć kolekcje prêt-à-porter.  Chciałabym, żeby ludzie mogli oglądać moją sztukę, inspirowali się nią, a także przełamywali pewne schematy, tak jak robię to ja. Najważniejsze jest to, aby pozostać sobą i nie wstydzić się pokazywać tego, co w nas drzemie.”

W organizacji tego przedsięwzięcia Paulinę wsparli nauczyciele i dyrekcja naszej szkoły oraz jej koledzy. Galę wypełniły występy taneczne i wokalne oraz pokazy z pracowni projektowania ubioru i ceramiki. Goście mieli też okazję lepiej poznać sylwetkę młodej projektantki dzięki filmowi opowiadającemu o jej pasji i wysiłku włożonym w przygotowanie kolekcji.

Dla Pauliny był to ważny dzień, ale mamy nadzieję, że jej sukces stanie się również inspiracją dla innych. Wierzymy, że dzięki jej opowieści o konsekwencji, z jaką dążyła do celu, o sile włożonej w pokonywanie własnych słabości,  o odwadze, którą musiała w sobie odnaleźć, również oni znajdą  sobie moc by realizować swe marzenia. Niech mottem tego wieczoru staną się więc słowa „Celuj w księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz, będziesz między gwiazdami.”

Tekst: Katarzyna Podsadniak-Golec

Zdjęcia:Katarzyna Borkowska

Tomasz Bąk