Powiatowy Konkurs Plastyczny dla uczniów szkół gimnazjalnych „Inspiracje twórczością Olgi Boznańskiej”

Drodzy Uczniowie – Młodzi Artyści zapraszamy Was do udziału w konkursie!

Z okazji przypadającej w 2015 roku rocznicy 150-lecia urodzin malarki, Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje na zorganizowanej obecnie wystawie większą część dorobku artystki. Muzeum Narodowe w Warszawie prezentować będzie tę wystawę od lutego do maja 2015 r.
Olga Boznańska (1865 – 1940) to wielokrotnie nagradzana w Europie i za oceanem wybitna polska malarka. Sławę przyniosły jej malowane portrety, postaci we wnętrzach. Ulubionym tematem malarskim były również martwe natury, pejzaże – widoki z okna oraz fragmenty wnętrza pracowni.
Wierzymy, że bogactwo i różnorodność prac malarskich i rysunkowych artystki, zainspirują Was do poszukiwań oryginalnych wypowiedzi plastycznych.
Na 27 lutego 2015 r. zaplanowaliśmy uroczyste otwarcie wystawy Waszych prac w Liceum Plastycznym, połączone z wręczeniem nagród i wyróżnień.
W tym dniu odbędą się warsztaty artystyczne w poszczególnych pracowniach naszej szkoły oraz spotkanie poświęcone Oldze Boznańskiej – prelekcja na temat jej twórczości: „Dyskretny urok koloru”. W pracowni rysunku i malarstwa stworzymy wspólnie kompozycje mozaikowe, nawiązujące do obrazów malarki.
W maju 2015 r. zaplanowana jest ekspozycja prac wykonanych przez młodzież
w nawiązaniu do jednego z tematów zawartych w regulaminie konkursu – tematu: „Portret”. Ekspozycja ma odbyć się w sali Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola w ramach wystawy z cyklu „Zduńskowolan portret własny”.
Zapraszamy do szkolnej biblioteki Liceum Plastycznego, w której można skorzystać na miejscu
i zapoznać się z albumowymi wydaniami, publikacjami w prasie związanymi z twórczością Boznańskiej.
Godziny pracy biblioteki oraz wykaz publikacji znajdziecie na stronie Liceum Plastycznego: www.lpzdwola.pl w zakładce: biblioteka.
Zastanówcie się Drodzy Uczniowie, w jaki sposób możecie przedstawić np. postać we wnętrzu, portrety osób z grona rodziny, znajomych, przyjaciół. Starajcie się obserwować np. widoki za oknem, wnętrza pokoju, pejzaże. Szukajcie inspiracji do własnych prac z waszego otoczenia.
Być może, rozwiązaniem na pracę konkursową będzie przetworzenie wybranej pracy Olgi Boznańskiej i wykonanie jej na swój sposób, w odpowiadającej Wam technice plastycznej, wymienionej poniżej w regulaminie.
Zastanówcie się, za pomocą jakich środków plastycznych tematy konkursu można wyrazić. Twórzcie również w oparciu o własną wyobraźnię.
Życzymy radości w tworzeniu.
Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie Konkursu.

Zapraszamy do szkolnej biblioteki Liceum Plastycznego, w której można skorzystać na miejscu i zapoznać się z albumowymi wydaniami, publikacjami w prasie związanymi z twórczością Boznańskiej.

→ wykaz publikacji

 

Organizator:
• Liceum Plastyczne im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli.
Patronat honorowy:
• Powiat Zduńskowolski,
• Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola,
• Kino Ratusz w Zduńskiej Woli.
Patronat medialny:
• Telewizja Kablowa “ZW Media”,
• Telewizja „Centrum”,
• “Dziennik Łódzki”,
• „Nasz Tygodnik”,
• „Nasze Miasto” – serwis internetowy,
• „Ezdunska” – portal informacyjny Zduńskiej Woli,
• Tygodnik „Extra”,
• Rozgłośnia Regionalna “Nasze Radio 104,7 FM”,
• Portal informacyjny www.nasze.fm.

 

komisarz konkursu –  Marzena Sroczyńska-Gudajczyk