Praca dyplomowa przekazana do Ambasady RP w Rzymie.

20 maja br. w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Rzymie miało miejsce szczególne wydarzenie. Podczas uroczystości związanych z 75. rocznicą bitwy pod Monte Cassino nasz tegoroczny absolwent Sebastian Zdziebłowski wręczył pani konsul Agacie Ibek-Wojtasik swoją pracę dyplomową – mozaikę ceramiczną.
Praca powstała w pracowni ceramiki pod kierunkiem pana Zbigniewa Woźniaka i pani Iwony Niedźwieckiej.

Dyrektor naszego liceum pan Witold Rajczak wystosował podziękowanie do pani konsul Agaty Ibek-Wojtasik za możliwość prezentacji pracy ucznia naszej szkoły w tak prestiżowej przestrzeni.

Jesteśmy bardzo dumni z Sebastiana i życzymy mu kolejnych sukcesów.

Sam Sebastian o tym wydarzeniu, swojej pracy i inspiracjach mówi tak: ,,Jest to temat wyjątkowy dla mnie nie tylko ze względu na to, że brałem już kilka razy udział w obchodach wcześniejszych rocznic, ale dlatego, że jako harcerz pełniący służbę, mogłem wysłuchać opowieści niejednego weterana na temat ówczesnych wydarzeń. Z Monte Cassino związana jest również historia mojego pradziadka, który walczył o wzgórze. Opowiedziała mi o tym babcia. Zdecydowałem się połączyć kilka technik plastycznych, tworząc mozaikę przedstawiającą żołnierzy na płycie, którą dopełnił linearny szkic ruin klasztoru zwieńczony ceramicznym elementem pokazującym moment umieszczenia przez żołnierzy Armii gen. W. Andersa flagi Polski na ruinach klasztoru. Praca wykonana jest z gliny szamotowej, która po wypale została poszkliwiona i ponownie wypalona.”
Tekst Katarzyna Podsadniak-Golec

Źródło: https://zhp.pl/…/naczelniczka-zhp-w-konsulacie-polskim-w-…/…