Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Ewy Kraty

Z radością informujemy, że Ewa Krata – uczennica klasy IV naszej szkoły została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wychowawcą Ewy jest
p. Bogumiła Werner – wicedyrektor.

Uroczyste wręczenie stypendium odbyło się 24 listopada w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Ewie Kracie w uroczystości towarzyszyła p. Marzena Sroczyńska-Gudajczyk – nauczyciel rysunku i malarstwa. Ewa odebrała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z 78 uczniami szkół artystycznych w Polsce. Dyplomy wręczył laureatom Sekretarz Stanu w MKiDN p. Jarosław Sellin.

Uroczystość swym występem uświetnili młodzi muzycy, m.in. pianistka Zuzanna Pietrzak, która reprezentowała Polskę podczas tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

Stypendia przyznawane są uczniom szkół kształcących w zawodach artystycznych, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce oraz są laureatami krajowych lub międzynarodowych konkursów. Dotychczasowe sukcesy artystyczne Ewy to m.in. : II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim “El Greco” w Siedlcach (2014), I miejsce na Przeglądzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Uczniów Szkół Plastycznych w Katowicach (2015).

Podczas pobytu w Warszawie, Ewa i p. Marzena zwiedziły sale Zamku Królewskiego, zapoznając się m. in. z nowymi ekspozycjami: Galerią Lanckorońskich, obrazami Rembrandta van Rijn, Galerią Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej oraz wystawą Napoleon i sztuka. Kolejną atrakcją było zwiedzenie wystawy Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego, prezentowanej w Muzeum Narodowym.

 

tekst – Marzena Sroczyńska-Gudajczyk
foto – Marzena Sroczyńska-Gudajczyk