Sukces naszych uczennic na Ogólnopolskim Biennale w Krośnie

Miło nam przekazać informację, że prace Magdy Kowalskiej i Aleksandry Strupińskiej, uczennic kl. II naszego liceum, zostały dostrzeżone i wysoko ocenione przez Jury III Ogólnopolskiego Biennale „W stronę fantazji i wyobraźni” dedykowanego Zdzisławowi Beksińskiemu w Krośnie.
Magda Kowalska zdobyła I Nagrodę w kat. malarstwo za pracę „Melancholia”, technika: akryl na płycie pilśniowej (70×100 cm). Jedna z jej prac „Światło” wykonana w technice pastelu olejnego zakwalifikowana została również do wystawy.
Aleksandra Strupińska zdobyła Wyróżnienie w kat. malarstwo za trzy prace: „Spotkanie”, „Demiurg”, „Dialog”, technika: frotaż na papierze (84x 60 cm).
Prace powstały pod kierunkiem Marzeny Sroczyńskiej-Gudajczyk – nauczyciela rysunku i malarstwa.
Na Biennale zgłoszonych zostało 424 prace z 35 szkół plastycznych II stopnia w kategoriach: malarstwo, rysunek i grafika. W kategorii malarstwo w sumie przesłano na konkurs 242 prace.
Organizatorami są Liceum Plastyczne im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie, Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie.

„Praca z Magdą i Aleksandrą przebiegała wspaniale, uczennice zawsze z pełnym entuzjazmem podchodzą do realizacji tematów, poszukują inspiracji, są śmiałe w podejmowaniu wyzwań technologicznych, a także otwarte na propozycje kierowane z mojej strony. Działania autorek dowodzą, że inspirację można znaleźć, nie szukając zbyt daleko. W powstaniu nagrodzonej pracy „Melancholia”, inspirowanej twórczością Zdzisława Beksińskiego, ważny okazał się wysłużony już model: szkielet człowieka oraz fortepian. Subtelności pracy dodaje ujęta fragmentarycznie postać ludzka – autoportret. Motywy ukazane w silnym oświetleniu nadają sens przedstawieniu idei ulotności muzyki i przemijania chwili. Preludium do pracy „Melancholia” stanowi praca ukazująca studium szkieletu „Pianista”, wykonana w technice węgla i pastelu suchego (100×70 cm). Inną pracą Magdy, powstałą z myślą o Biennale jest: „XXI wiek”, rysunek węglem i ołówkiem/ papier (100×70 cm).
Istotną inspiracją dla Aleksandry okazały się deski schodów z bogatym rysunkiem słojów drewna, znajdujące się w naszym liceum. Na pozór te drewniane schody wydawać się mogą zwyczajne. Wiemy jednak, że rysunki słojów kryją w sobie jeszcze wiele oryginalnych kompozycji.
W eksperymentach plastycznych pomogła Oli technika frotażu z wykorzystaniem pastelu olejnego. „Ryba”, pastel olejny/ papier (100×70 cm) – to inna jeszcze praca z tego cyklu.
»Gdy wpatruję się w podłogę z desek… staje się to moją obsesją. Upuszczam na ślepo kartki papieru na podłogę i pocieram je grafitem« – to słowa Maxa Ernsta , który w 1925 wypracował technikę frotażu (z franc. frottage).*
Magdzie i Oli – gratuluję, życząc kolejnych sukcesów.”
Marzena Sroczyńska-Gudajczyk

* źródło: Antonella Fuga „Techniki i materiały”, Wydawnictwo Arkady, 2008.

Poniżej prezentacja prac i etapów powstawania wybranych prac.
Załącznik: Protokół
link:
http://www.lpkrosno.pl/…/1127-wyniki-iii-edycji-konkursu-w-…

 

Tekst: Marzena Sroczyńska-Gudajczyk
Fotografie: Marzena Sroczyńska-Gudajczyk