Święto Niepodległości

Z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, młodzież II klasy wraz z panią Agatą Zieleźnicką przygotowała apel, upamiętniający to jakże ważne dla naszego kraju wydarzenie.

Bo przecież po 123 latach zaborów (1795 – 1918), Polska odzyskuje niepodległość!

Święto ustanowiono w 1937 roku, jednak już od 1939 roku, kiedy wybuchła II wojna światowa, nie było obchodzone. Po transformacjach ustrojowych, które miały miejsce w 1989 r., ponownie zostało przywrócone do kart kalendarza.
Dlaczego akurat 11 listopada? Otóż historycy wybór 11 listopada uzasadniają zbiegiem wydarzeń w Polsce wraz z zakończeniem I Wojny Światowej, dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne, właśnie 11 listopada 1918, który przypieczętował ostateczną klęskę Niemiec.
Dzień wcześniej, tj. 10 listopada do Warszawy przybył Józef Piłsudski. W trakcie tych zaledwie dwóch dni: 10 i 11 listopada 1918 r., naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój jakże głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął w efekcie cały kraj.

Warto więc pamiętać o Tych, którzy za naszą wolność i niepodległość walczyli i ginęli. Myślę, że należy kultywować także przekazywane z roku na rok tradycje związane z obchodami Święta Niepodległości.

Dziś, w wolnej Polsce możemy realizować swoje pasje, plany i marzenia, czego przykładem jest chociażby nasza skromna szkolna społeczność, zdobywająca najwyższe laury.

Dążcie zawsze do wyznaczonego sobie celu, nawet gdy otoczenie się zmienia. Ale pamiętajcie też o tym, co było, by wyciągać z historii tylko mądre wnioski.

 

tekst – Marcin Grabia
foto – Karolina Kaszubska,
Adam Gudajczyk