“Wariacje na temat Jacka Malczewskiego” – rozstrzygnięcie konkursu

8 września 2016 r. wraz z laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Wariacje na temat twórczości Jacka Malczewskiego”: Małgorzatą Jurczyk i Dagmarą Jędraszek, uczennicami klasy III naszej szkoły, odbyłam wspaniałą podróż do Częstochowy.

Pierwszym punktem naszego pobytu był udział w uroczystym podsumowaniu konkursu. Jak już wcześniej pisałam na naszej stronie: Małgorzata Jurczyk zdobyła I nagrodę za pracę malarską „I love Malczewski art” (opiekunowie artystyczni: Elżbieta Woźniak i Marzena Sroczyńska-Gudajczyk), Dagmara Jędraszek zdobyła wyróżnienie za pracę „Hamlet polski” (opiekun artystyczny: Adam Gudajczyk).

Wykład Pani prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej „Mitologia Malczewskiego” wzbogacił naszą wiedzę na temat twórczości Jacka Malczewskiego.

Pokonkursowa wystawa ukazała jak wiele łączy współczesnych młodych twórców ze światem Jacka Malczewskiego i jak różnorodne istnieją próby zinterpretowania obrazów Artysty.

Wystawie towarzyszył katalog prac z niezwykle interesującym słowem wstępnym Pana Piotra Głowackiego – historyka sztuki, publicysty. Wiele zawartych jest w nim ciepłych słów odnoszących się do pracy Małgorzaty Jurczyk, za które dziękujemy.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Organizatorów Konkursu.

Ważnym etapem naszej podróży był pobyt w Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze, w tym zwiedzenie Galerii obrazów Jerzego Dudy Gracza – cykl prac „Jasnogórska Golgota”, Sali Rycerskiej, oraz zbiorów Skarbca eksponującej arcydzieła rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego powstałych na przestrzeni wieków.

 

tekst – Marzena Sroczyńska-Gudajczyk