Warsztaty druku na tkaninie w łódzkiej ASP

W dniu 20 lutego br. kilkunastoosobową grupą wybraliśmy się na Akademię Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego do Łodzi.

Celem naszej wycieczki były warsztaty druku na tkaninie w Katedrze Druku na Tkaninie oraz warsztaty rysunkowe na Wydziale Tkaniny i Ubioru.

Najpierw odbyły się warsztaty w Pracowni Druku na Tkaninie. Zajęcia dla naszej młodzieży przygotowały i przeprowadziły Pani dr Izabela Wyrwa oraz Pani dr Ludwika Żytkiewicz–Ostrowska. Zaprezentowały one technikę transferowego druku na tkaninie oraz metodę sitodruku.

Przez cztery godziny grupa uczniów zapoznała się z techniczną stroną przygotowania projektów oraz próbowała sił przy ich drukowaniu. Pracownicy techniczni przygotowali sita z podobizną naszej patronki Katarzyny Kobro. Wydruki powstałe na warsztatach wykorzystamy w promocji naszej szkoły – każdy uczeń otrzyma torbę z wykonanym nadrukiem. Spotkanie dopełniła wycieczka po pracowniach wchodzących w skład Katedry Druku na Tkaninie, podczas której Pani dr Izabela Wyrwa oraz Pani dr Ludwika Żytkiewicz – Ostrowska opowiadały o realizowanych w nich programach i prezentowały przykładowe realizacje studentów. Nasi uczniowie opuszczali pracownie Katedry z wypiekami na twarzy.

W popołudniowym programie naszej wizyty na Wydziale Tkaniny i Ubioru były warsztaty z zakresu rysunku, które poprowadziła dla nas Pani Prof. Małgorzata Dobrzyniecka–Kojder. Ta część warsztatów trwała również cztery godziny i obejmowała zajęcia z modelem oraz konsultacje przywiezionych prac. Prowadząca warsztaty prof. Małgorzata Dobrzyniecka – Kojder przybliżyła również zasady rekrutacji i opowiedziała o ogólnych cechach, jakie powinien posiadać dobry rysunek. Uczniowie wykonali serię szkiców, a następnie rysunek studyjny.

Pragniemy podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że wyżej opisane warsztaty mogły się odbyć, a przede wszystkim Paniom, które bezpośrednio zajęły się naszą młodzieżą, a więc Pani prof. Małgorzacie Dobrzynieckiej-Kojder, Pani dr Izabeli Wyrwie i Pani dr Ludwice Żytkiewicz-Ostrowskiej

Spotkania takie są dla nas niezwykle ważne. Motywują uczniów do pracy nad sobą, otwierają im horyzonty. Udzielane konsultacje odpowiednio ich kierunkują, pomagają podjąć dobre decyzje dotyczące przyszłości i dalszej Edukacji.

tekst  – Joanna Trzcińska