Wernisaż VII Ogólnopolskiego Pleneru Ceramicznego

Po wielogodzinnej twórczości przychodzi w końcu czas podsumowań. Tak było dzisiaj podczas wernisażu, na którym zaprezentowane zostały prace, wykonane na przełomie maja i czerwca 2015 roku na VII Ogólnopolskim Plenerze Ceramicznym w Załęczu Wielkim.

Oficjalnie wystawę otworzył dyrektor Liceum Plastycznego im. K. Kobro, pan Marian Olejniczak. Głos zabrali: komisarz pleneru, pani Iwona Niedźwiecka oraz sprawujący wraz z panią Iwoną, artystyczną pieczę nad młodzieżą pan Zbigniew Gąsiorowski. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło dyrektora OSW “Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim, pani Krystyny Mikity. To właśnie w malowniczej scenerii Załęczańskiego Parku Krajobrazowego młodzi twórcy realizowali swoje ceramiczne pomysły.

Głos zabrał także dyrektor Biura Edukacji Kultury i Sportu przy UM Zduńska Wola, pan Władysław Piotrowski. Nie zabrakło również v-ce dyrektora ZCI Ratusz, pani Joanny Sychniak-Paterek, dyrektora Domu Kultury “Na Pięterku”, pani Joanny Jarosławskiej oraz dyrektora Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, pana Tomasza Polkowskiego.

Licznie zgromadziła się społeczność zduńskowolskiego “plastyka”, nauczyciele i przede wszystkim najważniejsi – Laureaci i Twórcy tych wyjątkowych prac wraz z najbliższymi.
Wręczono im nagrody przyznane przez jury, a na koniec delektowano się nie tylko tym co dla oka, ale również tym co dla ciała w postaci poczęstunku przygotowanego i ufundowanego przez Restaurację “W Kamienicy”.

Różnorodność form, bogata kolorystyka i kunszt, jaki pokazali twórcy w swoich pracach to tylko kilka argumentów, które potwierdzają słuszność realizowania takich właśnie plenerów. Wzajemna wymiana doświadczeń, integracja środowisk młodych artystów ze szkół plastycznych z całej Polski powoduje, że poziom prac jest coraz wyższy, a możliwość wzięcia udziału w plenerze staje się w pewnym sensie prestiżem.

Wystawę można zwiedzać do końca lutego w galerii “Na rogu” naszego liceum. Serdecznie zapraszamy.

 

tekst – Marcin Grabia
foto – Karolina Kaszubska,
Bartłomiej Ratajczyk,
Marcin Grabia 

→ Film z wernisażu (telewizjacentrum)

 


Jury w składzie: mgr Ula Dzwonik, mgr Jacek Frąckiewicz, dr Bogdan Wajberg, dr Błażej Ciarkowski

Przyznało następujące trzy równorzędne nagrody dla:

• Alicji Tkaczyk z Zespołu Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu
• Zuzanny Tomczyk z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie.
• Alberta Wieczorka z Liceum Plastycznego im Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli

Oraz trzy równorzędne wyróżnienia dla:

• Justyny Borowik z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie.
• Izabeli Mydło z Państwowego Liceum Plastycznego im. Ericha Mendelssohna w Olsztynie
• Wiktorii Barańskiej z Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu.

Jury nagrodziło prace z kategorii unikatowej formy rzeźbiarskiej charakteryzujące się oryginalnymi kompozycjami i biegłością warsztatową.
Składamy gratulacje dla uczestników i zapraszamy na podsumowanie pleneru i rozdanie nagród

 

→ Protokół – VII Ogólnopolski Plener Ceramiczny

 

tekst – Iwona Niedźwiecka
Pracownia Ceramiki Artystycznej