Wernisaż wystawy poplenerowej uczniów klasy IV „Kazimierz Dolny 2019”

29 października dyrektor naszej szkoły pan Witold Rajczak w szkolnej Galerii „Na rogu” otworzył wystawę „Kazimierz Dolny 2019”. Na wystawie zaprezentowane zostały prace wykonane przez uczniów obecnej klasy IV podczas pleneru rysunkowo-malarskiego, który odbył się w malowniczym mieście w dniach 30 maja-10 czerwca 2019 r. Wernisaż swą obecnością uświetnił pan prezydent Konrad Pokora. Licznie zgromadzeni goście mieli okazję zapoznać się z założeniami pleneru, które przybliżyła pani Marzena Sroczyńska-Gudajczyk, nauczyciel – opiekun artystyczny uczniów i kurator wystawy. Opiekunem – wychowawcą na plenerze była pani Agata Zieleźnicka.
Autorami prac są: Dominika Adamiak, Wiktoria Masłowska,Wiktoria Molenda, Natalia Nazarkiewicz, Hanna Tarasiewicz, Zuzanna Kulda, Aleksandra Malinowska, Kamil Sowała, Natalia Wójcik, Katarzyna Borkowska, Oliwia Bulzacka, Julia Dużyńska, Karolina Kosz, Karolina Lapeta,
Filip Ławreniw, Martyna Musińska, Marianna Vinci, Aleksandra Brzozowska, Zuzanna Sibińska, Wiktoria Suchodolska, Bolesław Sysio, Paulina Witczak, Kacper Niewiadomski, Izabela Turek, Dominika Krawczyk.
Uczniowie codziennie zmagając się z upałami i materią farb, utrwalali klimat miasta, czerpiąc z natury. Powstały prace w różnorodnych technikach rysunkowych i malarskich, mieszanych – zarówno w dużych formatach, jak i w miniaturach. Są to realizacje ukazujące charakterystyczne miejsca, zaułki, panoramę miasta o różnych porach dnia. Czas spędzony na plenerze to nie tylko praca twórcza, ale też poznanie historii, odwiedzenie galerii i muzeów.
W Muzeum Nadwiślańskim zapoznaliśmy się z wystawami:
– malarstwa polskiego z kolekcji prywatnych “Oddychać powietrzem prawdziwej sztuki!”, na której ujrzeliśmy m. in. dzieła czołowych artystów polskich, takich jak Wyczółkowski, Mehoffer, Malczewski, Fałat, Hofman, Weiss,
– stałą wystawą Sztuki Złotniczej.
W „Galerii KOKPiT” podziwialiśmy także cykle prac na papierach Konrada Kucza-Kuczyńskiego: „3 Plenery Wiosenne. Wenecja’16, Rodos’17, Burgundia’18”.

Inspirującą do dalszej pracy była z pewnością wizyta w galeriach – pracowniach wybitnych twórców, m. in. Jana Wołka, Marka Andały, Sławomira Mikawoza. Mistrzowie opowiedzieli nam o własnej drodze artystycznej, o poszukiwaniach malarskich, podzielili się z nami wieloma cennymi wskazówkami. Na długo pozostanie w naszej pamięci także wyprawa do Zamku w Janowcu, zapoznanie się z zabytkami architektury na terenie Parku oraz spacer w Wąwozie Korzeniowym.
Plener okazał się niezwykle owocny. Eksponowane prace, ich bogactwo technik i rozwiązań kompozycyjnych, wywarły duże wrażenie na przybyłych gościach.
Ponadto, podczas wernisażu zaprezentowano film-reportaż z pleneru, nad montażem którego pracowała Hanna Tarasiewicz. Otwarto także wystawę w galerii na holu prac uczniów, którzy nie uczestniczyli w plenerze klasowym. Na ekspozycję składają się kompozycje malarskie: Justyny Kaźmierskiej – obrazy z Rychału, Nikoletty Krysiak – obrazy z Szadku, Patryka Kaczmarskiego – obrazy z Wielunia.
Podczas wernisażu, podziękowania nauczycielkom za opiekę w imieniu klasy złożyły: Hanna Tarasiewicz i Karolina Lapeta.
Gratulujemy uczniom klasy IV i życzymy im kolejnych sukcesów!
Wystawa trwać będzie do 14 listopada b.r.

Podziękowania składam przedstawicielom mediów regionalnych: Telewizja Kablowa „ZW Media”,
„Dziennik Łódzki”- „Nasz Tygodnik”, Telewizja Internetowa „Centrum” za wkład w promowanie wydarzenia w środowisku lokalnym.

Tekst: Marzena Sroczyńska-Gudajczyk
Fot.: Bartosz Świderski, Aleksandra Strupińska, Marzena Sroczyńska-Gudajczyk

O wystawie w mediach – linki:
https://www.radiolodz.pl/posts/56737-zdunska-wola-obrazy-uczniow-plastyka-do-zobaczenia-w-galerii-na-rogu

https://zdunskawola.naszemiasto.pl/poplenerowa-wystawa-w-liceum-plastycznym-w-zdunskiej-woli/ar/c1-7404548

http://zwmedia.pl/program-lokalny/ – emisja w dniu 1.11.2019