Wizyta młodzieży z Izraela

13 października w naszym liceum gościła grupa młodzieży z Izraela. Spotkanie odbyło się w ramach programu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”. Projekt realizuje zobowiązania wynikające z umowy między Rządem RP a Rządem Izraela o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej.
Uczniowie z Shittim School z rejonu Ein Yahav Arava zostali powitani przez dyrektora szkoły pana Mariana Olejniczaka.
Spotkanie rozpoczęło się od warsztatów integracyjnych, a następnie udaliśmy się na cmentarz żydowski, gdzie pani Kamila Klauzińska opowiedziała nam o historii społeczności żydowskiej w Zduńskiej Woli, po czym nasi goście odmówili modlitwę i zapaliliśmy świece. Tę wyjątkową chwilę uświetnił krótki utwór muzyczny wykonany przez naszą szkolną skrzypaczkę Sabinę Muchamadajew.
Dalszą część dnia spędziliśmy w Łodzi. Wiele emocji wzbudziła wizyta na stacji Radegast, później udaliśmy się pod Pomnik Złamanego Serca w Parku Szarych Szeregów, gdzie wzięliśmy udział w przygotowanej przez naszych gości niezwykle wzruszającej uroczystości. Ostatnim punktem dnia była wizyta w Centrum Dialogu w Łodzi. Tu powitał nas pan Szymon Pawlak, który opowiedział o charakterze i przeznaczeniu tego miejsca.
Korzystając ze słonecznej pogody i gościnności tej instytucji spędziliśmy w otaczającym ją parku wiele miłych chwil. Podczas wspólnego pikniku mieliśmy okazję lepiej się poznać, porozmawiać, wymienić opinie, po prostu się zaprzyjaźnić. Po przełamaniu nieśmiałości, bariera językowa przestała istnieć, było wesoło i gwarno. Młodzież nie chciała się rozstać, dlatego przedłużyliśmy nasze spotkanie, jak tylko było to możliwe. Wreszcie nadeszła jednak chwila pożegnania, bo nasi goście tej nocy wracali do domu.
Mamy nadzieję, że przyjaźnie, które narodziły się w ciągu tych kilku godzin, będą pielęgnowane mimo dzielących nas setek kilometrów.
Rozstaliśmy się w przekonaniu, iż tego dnia świat stał się odrobinę lepszy. Ponad trudną historią, stereotypami, ranami przeszłości zbudowaliśmy most porozumienia, wzajemnej akceptacji i sympatii.
Bardzo dziękuję za pomoc, wszystkim, którzy pomogli mi w przygotowaniu i przeprowadzeniu spotkania. W szczególności pani Agnieszce Donder, która towarzyszyła nam jako tłumacz przez cały dzień. Dziękuję też Dyrekcji naszej szkoły, drugiemu tłumaczowi – pani Elżbiecie Witczak, panu Marcinowi Grabi za dokumentację zdjęciową, uczniom klasy IV: Dominice, Margarecie i Szymonowi, czyli ekipie filmowej, panu Krzysztofowi Nowakowi, pani Joannie Trzcińskiej i pani Kamili Klauzińsiej oraz uczniom klas II i III za zaangażowanie i stworzenie niezwykłej atmosfery tego dnia.

tekst – Katarzyna Podsadniak-Golec