Wizyta w Muzeum Książki Artystycznej.

Zapewne nie każdy wie, że w Łodzi przy ulicy Tymienieckiego 24 (okolice Księżego Młyna) znajduje się przepiękne Muzeum Książki Artystycznej.

Utworzone zostało na początku lat 90. przez charyzmatyczne małżeństwo, państwa Jadwigę i Janusza Pawła Tryznów. Wykorzystali oni niszczejącą wówczas modernistyczną willę należącą niegdyś do łódzkiego fabrykanta Henryka Grohmanna. Grohmann to swoją drogą niezwykle zasłużona postać – marszand i mecenas sztuki, który z wyjątkowym wyczuciem wyszukiwał artystyczne nowinki XIX i początków XX wieku (polecamy tutaj poczytać o tym interesującym człowieku)!

Nasi uczniowie klasy maturalnej ze specjalizacji projektowanie graficzne przywitani zostali przez samą dyrektor Muzeum Książki Artystycznej – panią Jadwigę Tryznę, która w rodzinnej atmosferze opowiadała o historii książki. W swojej barwnej opowieści nawiązała do ścisłych zasad, które obowiązują podczas wykonywania książki, począwszy już od okładki, a kończąc na typografii, wskazywała na artystyczne niuanse stanowiące o niezwykłości eksponatów.

Nie przedłużając, bo chciałoby się jeszcze długo opowiadać !… zapraszamy do zwiedzenia naszej fotograficznej fotorelacji, dołączcie do nas, poczujcie niesamowity klimat tego cudownego miejsca! I przede wszystkim musicie tam pojechać! Najlepiej wiosną, bo oprócz sztuki czeka tam na Was przyroda – dookoła muzeum jest piękny park.

Nareszcie udało nam się odwiedzić to urocze i inspirujące miejsce!

Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie Dorota Kuśmierczak-Skotnicka i Grażyna Klauzińska.

Tekst i zdjęcia: Dorota Kuśmierczak-Skotnicka