Wycieczka do Łodzi w ramach XVI Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki

W dniu 19.04.2016 młodzież Liceum Plastycznego im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli miała możliwość w ramach obchodów XVI Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi (18-25.04.2016) uczestniczyć w programie zajęć przygotowanych przez Katedrę Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego.

W programie znalazły się wykłady poświęcone modzie łódzkiej w latach 20. i 30. XX w. referowane przez Pana Adama Drozdowskiego. Zagadnienia mody światowej okresu międzywojennego zostały przygotowane przez Panią Ewę Podawczyk, zaś najważniejsze tendencje we wzornictwie po II wojnie światowej prezentowane były przez dr inż. arch. Błażeja Ciarkowskiego.

Dalsza część wycieczki poświęcona została zwiedzaniu EC1 – najstarszej elektrowni Łodzi. Rewitalizowany obiekt, jego historię i proces przekształcania w „Nowe Centrum Łodzi” prezentował Pan Radomir Dziubich. Przestrzeń ta zrobiła ogromne wrażenie na uczniach swoim postindustrialnym charakterem. Jako ostatni punkt programu zwiedzaliśmy, mimo nieprzychylnej pogody, założenie na Księżym Młynie, które przybliżał nam dr Ciarkowski.

Młodzież po dzisiejszym dniu poznała z nieco innej strony Łódź. Miała możliwość usłyszeć o dawnym czasach świetności przemysłowego ośrodka tkackiego od „podszewki”. Współczesna Łódź jawi się jako miasto czerpiące z dorobku wielkich przemysłowców, budujące na tych fundamentach nowy wizerunek ośrodka rozwoju myśli naukowej i technologicznej, gdzie ze sztuką na wysokim poziomie możemy obcować nieprzerwanie w różnych nowo rozwijających się centrach kultury. Taką Łódź pragniemy poznawać!

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób zaangażowanych w wykłady
i oprowadzania. Państwa wiedza i profesjonalizm zachęciły do głębszego zrozumienia procesów kształtujących otaczającą nas kulturę.

 

 

tekst – Daria Rutkowska-Siuda