Wycieczka do Opatówka i Kalisza – Projekt FORTEPIAN

W ramach Projektu FORTEPIAN, 8 czerwca zorganizowana została przez naszą szkołę wycieczka do Opatówka i Kalisza.
Wyjazd miał charakter integracyjny. Uczestnikami była również grupa młodzieży z Rafałówki z wychowawcą, p. Sylwią Komorowską. Ważnym punktem wycieczki było zapoznanie się ze zbiorami Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Muzeum mieści się w klasycystycznej, starej fabryce sukienniczej z 1824 r. Budynek ten jest zabytkiem techniki z zachowaną na pięciu kondygnacjach wewnętrzną konstrukcją drewnianą i żeliwnymi schodami. Produkowano tutaj wysokiej jakości sukno od 1826 roku do okresu wielkiego kryzysu gospodarczego w XX wieku. W dawnych wnętrzach fabrycznych prezentowanych jest osiem stałych ekspozycji, które mieliśmy okazję obejrzeć.

Niektóre z nich to ekspozycje:
– zabytkowych urządzeń techniki XIX – XX w. (w tym: napędów parowych, krosien tkackich, maszyn drukarskich).
– wyrobów przemysłowych XIX – XX w. (w tym haftów i koronek, dzianiny, tkaniny jedwabnej, pluszu i aksamitów, ceramiki, ponad 50 fortepianów i pianin).
– tkanin zabytkowych XV – XIX w. (kolekcja ornatów i szat liturgicznych).

W Muzeum uczestniczyliśmy w warsztatach papieru czerpanego, zbieraliśmy inspiracje do dalszej pracy.

Prawdziwą atrakcją dla zwiedzających była obszerna kolekcja fortepianów i pianin zgromadzonych w sali Muzeum. Unikalna na skalę światową kolekcja licząca ponad 50 fortepianów i pianin wzbudziła w nas zachwyt. Wchodząc do jednej z przestronnych sal Muzeum przed nami ukazał się surrealistyczny widok – w sali prezentowane są jeden obok drugiego fortepiany i pianina o zróżnicowanej budowie, zdobieniach różnych firm.

Miłym akcentem dla zwiedzających było wypróbowanie swoich umiejętności na fortepianie, który służy do cyklicznych koncertów podczas wystaw.

Na przyszły rok planujemy obszerne wystawy prac plastycznych w Muzeum Historii Przemysłu.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Fabryki Fortepianów Schimmel w Kaliszu. Mogliśmy poznać etapy produkcji fortepianów, otrzymaliśmy na pamiątkę drobne elementy fortepianów. Będąc w Kaliszu, zwiedziliśmy również Sanktuarium Św. Józefa, zapoznając się z jego historią.

Dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, Fabryki Fortepianów w Kaliszu, Księdzu Marcinowi z Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu za miłe nas przyjęcie.

 

 

Opiekunami wycieczki były
p. Elżbieta Woźniak,
p. Sylwia Komorowska
i autorka niniejszego tekstu
Marzena Sroczyńska-Gudajczyk