Wycieczka do Warszawy – poznajemy “Dzieło” Aleksandra Gierymskiego

3 czerwca wczesnym rankiem, sprzed budynku naszej szkoły wyruszyła wycieczka, której miejscem docelowym była Warszawa. Podróż minęła bardzo szybko i już około godziny 12:00 dotarliśmy na miejsce. W gronie uczestników wycieczki znaleźli się oprócz uczniów klas I – III naszego liceum, również wychowankowie Domu Dziecka w Rafałówce wraz z panią pedagog oraz słuchacze Uniwersytetu III Wieku. Opiekunami wycieczki byli nauczyciele: p. Elżbieta Woźniak, p. Ewa Klimczak, p. Marzena Sroczyńska-Gudajczyk i p. Adam Gudajczyk.

Na wstępie zwiedziliśmy pracownie na wydziałach grafiki i malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. Mieliśmy okazję obejrzeć wystawy prac studentów powstałe pod kierunkiem m.in. prof. Knorowskiego, prof. Winiarskiego czy prof. Czaplińskiego.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była bazylika Bazylika Św. Krzyża, gdzie znajduje się serce polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.
Po przerwie obiadowej na Krakowskim Przedmieściu nadszedł czas na najważniejszy punkt naszej wyprawy, mianowicie na zwiedzenie wystawy poświęconej sztuce Aleksandra Gierymskiego i zarazem udział w lekcji muzealnej. Na wystawie prezentowana jest niemal cała dostępna spuścizna Aleksandra Gierymskiego – ok.120 obrazów i szkiców olejnych, ok.70 rysunków, karty szkicownika, a także blisko 110 drzeworytów wykonanych według rysunków Gierymskiego oraz cykl fotografii modeli pozujących artyście. Większość prac pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, pozostałe wypożyczono z osiemnastu muzeów polskich, dwóch instytucji zagranicznych oraz z wielu kolekcji prywatnych. Po zwiedzeniu wspomnianej wystawy była możliwość zobaczenia innych wystaw stałych i czasowych prezentowanych w muzeum. Warszawę opuściliśmy około godziny 18:00. Do domów wróciliśmy około godziny 22:00. Wycieczkę oczywiście zaliczamy do udanych.

tekst – Martyna Kołodziejczyk, uczennica kl. III
foto – Adam Gudajczyk