Zapraszamy na wystawę “Daj się wkręcić”

od 2014-03-05 (godz. 16.00)
do 2014-03-19

Prezentacja prac studentów Pracowni Koła Garncarskiego Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu z udziałem absolwentów Liceum Plastycznego im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli, pod przewrotnym tytułem „DAJ SIĘ WKRĘCIĆ” prezentowana będzie w Galerii Na Rogu w Zduńskiej Woli od 5 – 19 marca 2014 roku.
To kolejna prezentacja dokonań wrocławskiej Katedry Ceramiki organizowana na zaproszenie Liceum Plastycznego im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli. Tym razem na wystawie zaprezentowane zostaną realizacje z trzech ostatnich lat, studentów kształcących się w Pracowni Koła Garncarskiego, w tym dwóch absolwentek Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli: Aleksandry Dębiec i Marleny Gałki. Będzie można obejrzeć zarówno kursowe realizacje studentów studiów licencjackich, magisterskich oraz fragmenty prac dyplomowych.
„Daj się wkręcić” to wystawa przygotowana przez samych studentów pracowni, pod kuratorską opieką absolwentki Pracowni Koła Garncarskiego i aktualnej studentki studiów doktoranckich Weroniki Lucińskiej.
Projekt zakłada prezentację prac z zakresu ceramiki artystycznej, ukazujących specyfikę warsztatu koła garncarskiego. Na wystawie zobaczyć więc będzie można unikatowe realizacje rzeźbiarskie, jak i oryginalne przykłady ceramiki użytkowej. Różnorodność rozwiązań i mnogość interpretacji form kształtowanych przy użyciu koła garncarskiego tworzy niepowtarzalny zbiór realizacji z pogranicza designu i sztuk pięknych.
Z tej też przyczyny Pracownia cieszy się ogromnym zainteresowaniem studentów. Koło garncarskie wprawdzie wymaga rzetelnej, wielogodzinnej pracy i doskonalenia umiejętności, jednak tym większa jest satysfakcja z realizacji projektów i efektów twórczych wśród młodych autorów. Nabyte przez okres studiów umiejętności, pozwalają Naszym Absolwentom samodzielnie prowadzić autorskie pracownie czy działać w zespołach projektowych. Coraz częściej zauważane i wyróżniane są ich projekty na międzynarodowych konkursach i przeglądach sztuki – nagradzani zarówno w kraju i jak zagranicą. Jest to dla nas pozytywny sygnał i świadectwo na to, że oferowane warunki i poziom kształcenia naszych studentów jest wysoki.

I jeszcze kilka faktów o Naszej Pracowni:
Pracownia Koła Garncarskiego funkcjonuje na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, jako jedyna w Polsce autorska pracownia koła garncarskiego kształcąca na poziomie akademickim. Została założona w 1993 roku przez profesor Katarzynę Koczyńską–Kielan i od tamtej pory systematycznie rozszerza swoją działalność. Aktualnie jest pracownią dyplomującą.

Daj się wkręcić !
Zapraszamy na wystawę !
Zapraszamy do Wrocławia !

Bożena Sacharczuk
Kierownik Katedry Ceramiki
Adiunkt w Pracowni Koła Garncarskiego

Wystawa „Daj się wkręcić” prezentuje efekty pracy 12 osób, które na swój sposób wykorzystują możliwości, jakie daje koło garncarskie. Na ekspozycji będzie można zobaczyć kameralne obiekty użytkowe, które poprzez rytmy toczenia, ślad ręki artysty-rzemieślnika stanowią też unikatowe artefakty. W innych realizacjach funkcja ustępuje miejsca rzeźbie, stanowiąc już tylko wariację na temat naczynia- często nierozerwalnie kojarzonego z garncarstwem. Wreszcie to, co wyróżnia Koło od innych technik- czyli deformacja, pozwalająca zatrzymać ruch materii ceramicznej, odrealnić pozornie trwałe tworzywo czy nawiązać do kształtów ciała ludzkiego.
„Daj się wkręcić” to opowieść o tym, jak 12 studentów zahipnotyzowanych magią koła garncarskiego udowadnia, że za pośrednictwem tej techniki da się przekazać wiele, a ilość sposobów na jej wykorzystanie pozostaje niewyczerpana…

Kurator wystawy – Weronika Lucińska