Wystawa prac Justyny Kaźmierskiej w Kolegiacie Łaskiej w ramach Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Łódzkiego

Zapraszamy na wystawę prac Justyny Kaźmierskiej, uczennicy klasy IV naszego liceum pt: „W poszukiwaniu upragnionego piękna – w odkrywaniu zatrzymanego piękna”.
Wystawa prezentowana jest w dniach: 17 listopada – 1 grudnia w Kolegiacie Łaskiej – Kaplica Św. Anny we współpracy z Centrum Idei ku Humanizmowi. Obejmuje ona cykl prac, które Justyna wykonała w ramach realizacji projektu: Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Łódzkiego. Stypendium to przyznane zostało uczennicy w roku szkolnym 2018/19 za osiągnięcia artystyczne o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym oraz za wyróżniają się aktywność twórczą w środowisku lokalnym i na arenie ogólnopolskiej.
Nauczycielem rysunku i malarstwa oraz opiekunem zadań stypendialnych jest p. Marzena Sroczyńska-Gudajczyk.
Cykl prac Justyny Kaźmierskiej prezentowany na wystawie pt: „W poszukiwaniu upragnionego piękna – w odkrywaniu zatrzymanego piękna” w Kolegiacie Łaskiej zainspirowany został twórczością Józefa Chełmońskiego (w roku 2019 przypada 170. rocznica urodzin Józefa Chelmońskiego) oraz twórczością współczesnego artysty Mirosława Bałki.
Są to kompozycje malarskie wykonane w technice akrylowej i olejnej na płytach pilśniowych, zbliżonych do formatu 140 x 100 cm, a także na płótnach (mniejsze formaty). Oryginalnością na ekspozycji wyróżniają się formy przestrzenne – „Ptaki” wykonane przy użyciu pakuł i kleju. Stanowią one dopełnienie prac malarskich na płaszczyźnie, podkreślają ideę ekologii.
Wystawa jest pierwszą z dwóch planowanych. Wernisaż kolejnej wystawy o takim samym tytule, lecz wzbogaconej o dodatkowe realizacje Justyny Kaźmierskiej, zaplanowany jest na 5 grudnia 2019 r. w Zduńskowolskim Centrum Integracji RATUSZ.
Na grudzień zaplanowana jest także prelekcja ma temat Józefa Chełmońskiego i Mirosława Bałki, której odbiorcami będą mieszkańcy miasta i okolic.

Oto sukcesy Justyny w zakresie przedmiotu: rysunek i malarstwo, które przyczyniły się do uzyskania Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Łódzkiego:
– Nagroda Specjalna Royal Talens za wysoki poziom artystyczny pracy i nowatorskie połączenie technik plastycznych: mozaiki i rysunku w 23. Ogólnopolskim Konkursie „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną” w ramach 40. Ogólnopolskiego Festiwalu „Schola Cantorum” w Kaliszu (20-25 luty 2018 r.),
– Nagroda „Praca miesiąca” – szkolny konkurs (październik 2017),
– Nagroda „Praca miesiąca” – szkolny konkurs (grudzień 2017),
– zakwalifikowanie pracy „Paderewski wygrał Polskę na fortepianie” – V Międzynarodowe Biennale Miniatur „1918 – początek i koniec” we Włocławku (czerwiec 2018)
– Udział w zbiorowej wystawie prac uczniów Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli: „Mozaika” – Kolegiata Łaska (9-23 grudzień 2018),
– Udział w Ogólnopolskiej wystawie prac „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną” w Kaliszu (20 marzec – 15 luty 2018)
– Udział w zbiorowej wystawie prac uczniów Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli: „Fortepiany” w ramach Projektu FORTEPIAN – Muzeum Historii Przemysły w Opatówku (23 kweiecień – 30 czerwiec 2017)
– Udział w warsztatach rysunkowych – Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków i Altowiolistów we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną w Zduńskiej Woli (28 październik 2016),
– Udział w wystawie zbiorowej prac: ”Chaos czy harmonia?”i „Warsztatach malarskich inspirowanych ekspresjonizmem artystycznym” – w ramach festiwalu Schola Cantorum w Kaliszu, zorganizowanych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Poznaniu (23 luty- 15 marzec 2018),
– Udział w zbiorowej wystawie prac uczniów Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli: „Mozaika” – Zduńskowolskie Centrum Integracji RATUSZ (7-30 maj 2018),
– Udział w zbiorowej wystawie prac uczniów Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli: „Portrety polskich kompozytorów” – Państwowa Szkoła Muzyczna w Zduńskiej Woli (23 listopad – 25 styczeń 2019).

Na uwagę zasługuje fakt, że Justyna Kaźmierska w marcu 2019 r. reprezentowała Liceum Plastyczne w Zduńskiej Woli na Ogólnopolskim Przeglądzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby w Katowicach, zajmując indywidualnie III miejsce. Tak wysoka pozycja umożliwiła uczennicy udział w Ogólnopolskim Plenerze w Dłużewie w czerwcu 2019 r. (III etap Przeglądu).
We wrześniu 2019 r. Justyna uczestniczyła także w Ogólnopolskim Plenerze Rysunkowo-Malarskim dla uczniów najstarszych klas szkół plastycznych w Rychwale.
Gratulujemy Justynie, życząc dalszych sukcesów!

Poniżej dokumentacja fotograficzna prac Justyny Kaźmierskiej:
– aktualna wystawa „W poszukiwaniu upragnionego piękna – w odkrywaniu zatrzymanego piękna” w Kolegiacie Łaskiej
– wybrane prace z dorobku artystycznego

Tekst: Marzena Sroczyńska-Gudajczyk
Fot.: Marzena Sroczyńska-Gudajczyk, Justyna Kaźmierska