Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line prac Agnieszki Nakoniecznej „Kompozycje Piano i Forte – zrodzone z inspiracji muzyką Fryderyka Chopina”

Zapraszamy na wystawę on-line prac Agnieszki Nakoniecznej, uczennicy klasy IV naszego liceum pt: „Kompozycje Piano i Forte – zrodzone z inspiracji muzyką Fryderyka Chopina”. Prezentowana kolekcja prac rysunkowych i malarskich powstała w ramach zadań przyznanego uczennicy w roku 2020 Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Łódzkiego za aktywność i sukcesy artystyczne.

  Kolekcja prac plastycznych nawiązuje do dzieł muzycznych wybitnego kompozytora – Fryderyka Chopina. Jak podkreśla Agnieszka, do decyzji o wykonaniu prac wynikających z korespondencji sztuk, skłoniła ją wizyt w Muzeum Fryderyka Chopina, mieszczącego się w Pałacu Ostrogskich w Warszawie, która dostarczyła jej wiele nie zapomnianych wrażeń oraz inspiracji do tworzenia. Podjęte przez Agnieszkę działania w ramach stypendium artystycznego nawiązują do obchodzonej w roku 2020 – 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.
     Kształcąc się w liceum plastycznym w zakresie przedmiotu rysunek i malarstwo, Agnieszka odkryła potrzebę różnorodnej wypowiedzi artystycznej. Przede wszystkim ujmującej motywy w sposób realistyczny, bezpośrednio zaczerpnięte z obserwacji rzeczywistości. Odkryła także pragnienie budowania kompozycji o charakterze abstrakcyjnym, wynikającym z wyobraźni. Jedną z bliskich dla Agnieszki form wypowiedzi artystycznej jest utrwalanie na płaszczyźnie obrazu wzajemnych relacji barw i dźwięków, uwzględniających zagadnienie korespondencji sztuk.
 Przyznane stypendium oraz urzeczywistnienie planowanych działań wzbogaciło dotychczasowy dorobek artystyczny Agnieszki Nakoniecznej w zakresie sztuk wizualnych – rysunku i malarstwa. Bogata dokumentacja fotograficzna oraz podróże do miejsc związanych z życiem i twórczością pianisty pozwoliły jej na zebranie materiału wyjściowego, pozwalającego na kontynuację dalszej aktywności artystycznej i zagłębianie wiedzy w zakresie rysunku i malarstwa.

    Wystawa pt. „Kompozycje Piano i Forte – zrodzone z inspiracji muzyką Fryderyka Chopina” to bogata kolekcja różnorodnych kompozycji malarskich
 i rysunkowych inspirowanych utworami muzycznymi, jak i samą osobą Fryderyka Chopina oraz pejzażem polskim. Stworzone prace to zarówno wielkoformatowe, jak i eksperymentalne, mniejsze abstrakcje wynikające z synestezji sztuk, portrety artysty oraz pejzaże przedstawiające krajobrazy Polski. Prace wykonane zostały w technice akrylowej, olejnej, akwarelowej, pasteli z elementami grafiki komputerowej. Podobrazia prac: to płyty pilśniowe, płótno i papier o różnorodnych formatach.
  Emocjonalność i ekspresja, którą autorka zawarła w pracach pozwala na indywidualny odbiór i interpretację kolekcji.

Jednym z głównych założeń wynikających z pracy nad wystawą była chęć stworzenia swoistego klimatu – zestawienia ducha romantyzmu ze współczesnością, a także zapoznanie społeczności lokalnej ze sztuką współczesną. Ponadto podjęte działania artystyczne mają skłonić do refleksji, do podkreślenia w sposób plastyczny wyjątkowej wartości muzyki Fryderyka Chopina i czerpania z niej inspiracji dla pracy malarskiej.
 Opiekunem części zadań stypendialnych Agnieszki Nakoniecznej jest nauczyciel rysunku i malarstwa: Marzena Sroczyńska-Gudajczyk.
 
 Wystawa „Kompozycje Piano i Forte – zrodzone z inspiracji muzyką Fryderyka Chopina” prezentowana będzie m.in. na stronie internetowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zduńskiej Woli, Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli.
 
 Opis prezentowanych poniżej zdjęć:
 
01a Agnieszka Nakonieczna_Plakat do wystawy
 01 Agnieszka Nakonieczna_Chopin-dyptyk
 02 Agnieszka Nakonieczna_Szkic domu rodzinnego Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
 03 Agnieszka Nakonieczna_Szkic popiersia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
 03a Agnieszka Nakonieczna_Linearny portret Chopina
 03b Agnieszka Nakonieczna_Portret Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
 03c Agnieszka Nakonieczna_Portret Chopina w błękicie
 04 Agnieszka Nakonieczna_Most w Parku w Żelazowej Woli
 05 Agnieszka Nakonieczna_Szkic obelisku z Żelazowej Woli
 06 Agnieszka Nakonieczna_Pomnik F Chopina w Łazienkach Królewskich
 07 Agnieszka Nakonieczna_Biału Dom w Łazienkach Królewskich
 08 Agnieszka Nakonieczna_Chopin z dłońmi
 09 Agnieszka Nakonieczna_Dłoń I
 10 Agnieszka Nakonieczna_Dłoń II
 11 Agnieszka Nakonieczna_Caritas muzyczna I
 12 Agnieszka Nakonieczna_Caritas muzyczna II
 13 Agnieszka Nakonieczna_Abstrakcje w czerwieni i błękicie
 14 Agnieszka Nakonieczna_Abstrakcja w czerwieni
 15 Agnieszka Nakonieczna_Ballada- Eksperymentalny cykl w czerwieni i błękicie I
 16 Agnieszka Nakonieczna_Ballada- Eksperymentalny cykl w czerwieni i błękicie II
 17 Agnieszka Nakonieczna_Ballada- Eksperymentalny cykl w czerwieni i błękicie III
 18 Agnieszka Nakonieczna_Ballada- Eksperymentalny cykl w czerwieni i błękicie IV
 19 Agnieszka Nakonieczna_Ballada- Eksperymentalny cykl w czerwieni i błękicie V
 20 Agnieszka Nakonieczna_Abstrakcja ze złotem
 21 Agnieszka Nakonieczna_Etiuda-rwący potok
 22 Agnieszka Nakonieczna_Etiuda-wodospad
 23 Agnieszka Nakonieczna_Etiuda-odbicia w wodzie
 24 Agnieszka Nakonieczna_Horyzont
 25 Agnieszka Nakonieczna_Struktura I
 26 Agnieszka Nakonieczna_Struktura II
 27 Agnieszka Nakonieczna_Struktura III
 28 Agnieszka Nakonieczna_W deszczu I
 29 Agnieszka Nakonieczna_W deszczu II
 30 Agnieszka Nakonieczna_Kolizja
 31 Agnieszka Nakonieczna_Droga na Okoniu
 32 Agnieszka Nakonieczna_Dom na Okoniu
 33 Agnieszka Nakonieczna_Zalew w Bolesławcu
 34 Agnieszka Nakonieczna_Działania malarskie w plenerze
 35 Agnieszka Nakonieczna_ Działania malarskie w plenerze
 36 Agnieszka Nakonieczna_ Działania malarskie w plenerze
 37 Agnieszka Nakonieczna_ Działania malarskie w plenerze
 
 Poniżej prezentacja dotychczasowych osiągnięć uczennicy w zakresie przedmiotów artystycznych, które przyczyniły się do uzyskania Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Łódzkiego:
 
 Agnieszka Nakonieczna
 Nagrody i wyróżnienia, kwalifikacja do wystaw o charakterze konkursowym:
 
 1. Wyróżnienie w XIX Ogólnopolski Konkurs „Ceramiony” w Elblągu (grudzień 2018)
 2. I Nagroda oraz Wyróżnienie – Ogólnopolski Konkurs “Z Inspiracji Muzyką Stanisława Moniuszki Correspondance des Arts” w Częstochowie – cykl prac autorki został zaprezentowany na wystawie w Filharmonii Narodowej w ramach uroczystego zakończenia roku Moniuszki (grudzień 2019)
 3. Wyróżnienie – Międzynarodowy Konkurs “Stanisław Moniuszko – Polski Patriota w 200. rocznicę urodzin” w Warszawie – cykl prac autorki został zaprezentowany na wystawie w auli Biblioteki Rolniczej w Warszawie (maj 2019)
 4. Kwalifikacja do wystawy pokonkursowej “Ogólnopolskie Biennale Rysunku i Malarstwa Klas Młodszych Szkół Plastycznych” w Koszalinie (październik 2019)
 5. Kwalifikacja do wystawy pokonkursowej Ogólnopolski Konkurs “Śladami Kulisiewicza – wędrówki ze szkicownikiem w Kaliszu” (październik 2019)
 
 Udział w wystawach i plenerach:
 1. Udział w zbiorowej wystawie prac uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli “Portrety Polskich Kompozytorów” w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Zduńskiej Woli (listopad 2018)
 2. Indywidualna wystawa “Rysunek, malarstwo, ceramika” w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli (maj-lipiec 2019)
 3. Uczestnictwo w XIII Ogólnopolskim Plenerze Malarskim oraz wystawie: “Zamość – Perła Renesansu” w Zamościu (czerwiec 2019)
 4. Udział w zbiorowej wystawie prac uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych
 w Zduńskiej Woli “Portrety Polskich Kompozytorów” w Kolegiacie Łaskiej (sierpień 2019)
 5. Wystawa Fotografii “Dwa Światy” Agnieszka Nakonieczna wraz z Darią Waloch
 w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu (listopad 2019)
 
 Tekst: Marzena Sroczyńska-Gudajczyk, Agnieszka Nakonieczna
 Fot.: Agnieszka Nakonieczna, Marzena Sroczyńska-Gudajczyk