Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line prac malarskich i graficznych Oksany Szymańskiej: „KALENDARZ 2021 – ZwJERZYniec – w świecie wierszy Ludwika Jerzego Kerna”

    Zapraszamy na wystawę on-line prac Oksany Szymańskiej, uczennicy klasy IV naszego liceum pt: „KALENDARZ 2021 ZwJERZYniec – w świecie wierszy Ludwika Jerzego Kerna”. Niniejsza wystawa zawiera prace malarskie, szkice, projekty graficzne poszczególnych stron kalendarza. Kalendarz na rok 2021 prezentowany w formie elektronicznej, ukazał się także w wersji papierowej. Zadanie mogło być zrealizowane dzięki przyznanemu uczennicy w roku 2020 Stypendium Artystycznemu Marszałka Województwa Łódzkiego za jej aktywność i osiągnięcia artystyczne.
   Oksana zrealizowała serię ilustracji inspirowanych wybranymi wierszami Ludwika Jerzego Kerna, którego 100. rocznica Urodzin przypadać będzie w grudniu 2021 roku. Autorka, tworząc swój projekt, starała się połączyć tradycyjne malarstwo z grafiką komputerową. Jak podkreśla: „Kalendarz pt: ZwJERZYniec na 2021 ma nie tylko cieszyć oko, ale również spełniać rolę użytkową i edukacyjną. Chciałam, aby moja praca przybliżyła czytelnikom – i młodszym, i starszym – twórczość pochodzącego z Łodzi artysty – Ludwika Jerzego Kerna. Książki dla dzieci dziś coraz częściej rzucane są w kąt. Ilustracje miały na celu pobudzić dziecięcą wyobraźnię, a dorosłym przypomnieć dzieciństwo”.
  Oksana stworzyła szereg szkiców wstępnych do kalendarza, następnie przeniosła pierwotny zamysł poszczególnych kompozycji na podobrazia o formacie 100 x 70 cm. Dzięki temu powstało 12 obrazów – ilustracji, w technice akrylowej i olejnej, które stanowią interesujący materiał do wystawy. Poddane przez autorkę komputerowej korekcie prace, zaistniały jako ilustracje stron kalendarza.


 Opiekunem części zadań stypendialnych Oksany Szymańskiej jest nauczyciel rysunku i malarstwa: Marzena Sroczyńska-Gudajczyk.
 
 Wystawa on-line KALENDARZ 2021 „ZwJERZYniec – w świecie wierszy Jerzego Ludwika Kerna” prezentowana będzie na stronach internetowych wybranych bibliotek i szkół podstawowych naszego regionu.
 
 Opis prezentowanych poniżej zdjęć: 001a Oksana Szymańska_Opis realizacji projektu 1
 001b Oksana Szymańska_Opis realizacji projektu 2
 001c 001a Oksana Szymańska_Okładka Kalendarza 2021
 001d 001a Oksana Szymańska_Styczeń
 02 Oksana Szymańska_Luty
 03 Oksana Szymańska_Marzec
 04 Oksana Szymańska_Kwiecień
 05 Oksana Szymańska_Maj
 06 Oksana Szymańska_Czerwiec
 07 Oksana Szymańska_Lipiec
 08 Oksana Szymańska_Sierpień
 09 Oksana Szymańska_Wrzesień
 10 Oksana Szymańska_Październik
 11 Oksana Szymańska_Listopad
 12 Oksana Szymańska_Grudzień
 13 Oksana Szymańska_Ostatnia srtona kalendarza z opisem
 14 Oksana Szymańska_Działania malarskie na dużym formacie 1
 15 Oksana Szymańska_Działania malarskie na dużym formacie 2
 16 Oksana Szymańska_Szkic_Pchła i psy
 17 Oksana Szymańska_Szkic_Jastrząb i kura
 18 Oksana Szymańska_Szkic_Był sobie niedźwiedź
 19 Oksana Szymańska_Szkic_Znałem kiedyś pewną kawkę
 20 Oksana Szymańska_Szkic_Jeśli niebo jest psie
 21 Oksana Szymańska_Szkic_Dwa jeże
 22 Oksana Szymańska_Szkic_Na kanapie
 23 Oksana Szymańska_Szkic_Żyrafa u fotografa
 24 Oksana Szymańska_Szkic_Cztery Łapy
 25 Oksana Szymańska_Szkic_Księżycowy pies
 26 Oksana Szymańska_Szkic_Nosorożce w dorożce
 27 Oksana Szymańska_Szkic_Psia niedziela
 
 Poniżej prezentacja dotychczasowych osiągnięć uczennicy w zakresie przedmiotów artystycznych, które przyczyniły się do uzyskania Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Łódzkiego:
 

 Nagrody i wyróżnienia, kwalifikacja do wystaw o charakterze konkursowym/ aktywność artystyczna:
 1.
Nagroda w XLI edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego “Moja przygoda w Muzeum” w Toruniu (listopad 2019)
 2. Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Zaprojektuj kartę dla Ciebie i Twojej ekipy”, zorganizowanym przez Credit Agricole BP S.A. (czerwiec 2019)
 Udział w wystawach i plenerach:
 1. Udział w wystawie prac uczniów Liceum Plastycznego im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli „Fortepian w Wenecji” w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli (maj/czerwiec 2018)
 2. Udział w wystawie prac uczniów Liceum Plastycznego im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli „Mozaika” – Kolegiata Łaska, Kaplica Św. Anny (grudzień 2018)
 3. Udział w wystawie „Moto potrzeba – moto pasja” w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola (maj/czerwiec 2019)
 4. Udział w 6. Edycji Ogólnopolskiego Pleneru Projektowego „Interakcje” – Skoki 2019 (październik 2019)
 5. Udział w warsztatach typograficznych w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi (wrzesień 2019)
 6. Udział w warsztatach ilustracyjnych „Ilustracje – Gabriela Cichowska” w galerii „Na rogu” w Liceum Plastycznym im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli (marzec 2019)
 Tekst: Marzena Sroczyńska-Gudajczyk, Oksana Szymańska
 Fot.: Oksana Szymańska